Sektor maslinarstva

Sektor maslinarstva u našoj zemlji ima dugu tradiciju, i iako nije sa velikim obimom proizvodnje, veoma je važan za crnogorsku poljoprivredu i turizam. Poslednjih godina značajno su unaprijeđeni standardi prilikom proizvodnje, pakovanja i plasmana ulja na tržište, obnovljeni su maslinjaci i modernizovana gazdinstva.

Maslina je najstarija suptropska kultura na crnogorskom primorju sa tradicijom gajenja dužom od 2000 godina. Većina maslinjaka su stari zasadi (prosječne starosti preko 300 godina). Starom maslinom, koja je dobila i zvaničnu potvrdu da je među par najstarijih stabala u svijetu, sa svojih 2240 godina,

U Crnoj Gori ne postoje velike površine pod maslinama u privatnom vlasništvu. Veći kompleksi postoje na području Luštice sa 20.000 i Ulcinju – Valdanos sa 80.000 stabala.

Crnogorsko maslinarstvo karakterišu izražene varijacije u godišnjim prinosima, što je najčešće posledica neredovnog i nepotpunog sprovođenja agrotehničkih mjera. Prinos varira i mijenja se od 300 tona maslina godišnje u lošim godinama berbe, pa do 2.600 tona maslina u rekordnim rodnim godinama (2012).

Prerađivačka industrija u Crnoj Gori nije u dovoljnoj mjeri modernizovana, što utiče i na kvalitet finalnog proizvoda. Posljednjih nekoliko godina ipak se zapažaju značajni pomaci, kako sa aspekta agrotehnike, tako i u tehnologiji prerade ploda masline. Ovo je u najvećoj mjeri rezultat podrške za modernizaciju mahanizacije i opreme na gazdinstvima, koja se sprovodi kroz mjere Agrobudžeta, ali i kontinuirane edukacije proizvođača. U Crnoj Gori  ima 15 uljara, (kapaciteta 250–500 kg ploda na sat).

Plod masline najvećim dijelom prerađuje se u ulje (90%), a mali dio konzervira za kućnu upotrebu.

Potrošnja maslinovog ulja u Crnoj Gori je relativno niska - 0,5 litra po glavi stanovnika, što je daleko ispod nivoa potrošnje u EU, koji se kreće od 4 do 6 litara po glavi stanovnika.

Organska proizvodnja maslina i maslinovog ulja u Crnoj Gori je u začetku iako postoji mogućnost za njen intenzivan razvoj na određenim širim područjima (npr. Luštica i Valdanos), kao i na pojedinačnim užim lokalitetima. Trenutno je registrovan samo jedan proizvođač organskog maslinovog ulja i maslina, dok je još troje u prelaznom periodu.

U 2014. godini usvojen je Zakon o maslinararstvu i maslinovom ulju („Službeni list CG”, br. 45/14 i 39/16). Izmjenom zakona uvedeni su evrospki standardi za proizvodnju i stavljanje na tržište maslinovog ulja . Zakon je u potpunosti usklađen sa EU regulativama. Zakonom su date definicije maslinjaka i zaštićena kultura masline od sječe.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?