- Početna
Ministarstvo vanjskih poslova U Podgorici svečano obilježen jubilej - 20 godina ...
U Podgorici svečano obilježen jubilej - 20 godina od prijema Crne Gore u Ujedinjene nacije

U Vili Gorica danas je svečanim koktelom obilježeno 20 godina od prijema Crne Gore u Ujedinjene nacije, čiji domaćini su bili potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimovic i rezidentna koordinatorka sistema Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Karolin Tiso.
Svečanost je otvorena crnogorskom himnom u izvođenju dječjeg hora “Zvjezdice”, nakon čega je emitovan kratki retrospektivni video-film o dvadesetogodišnjoj saradnji Crne Gore i UN sistema.

U obraćanju prisutnima, Ibrahimović je istakao da je učlanjenjem u UN Crna Gora je prihvatila obaveze sadržane u Povelji Ujedinjenih nacija i potvrdila svoju nepokolebljivu opredijeljenost da bude dio civilizacije koja baštini demokratske vrijednosti i principe i vladavinu prava.

On je posebno istakao da se zastava Crne Gore zavijorila se na Ist Riveru, nešto više od mjesec dana nakon referenduma na kojem su građanke i građani Crne Gore kvalifikovanom natpolovičnom većinom kazali da žele obnovu nezavisnosti svoje države. Bio je to čin o kojem su sanjale generacije naših građana, jedan od najvažnijih dana u modernoj crnogorskoj istoriji. Zrelost, koju su tada s pravom prepoznali naši međunarodni partneri, Crna Gora je nastavila da njeguje i u godinama koje su uslijedile, postajući ozbiljan, pouzdan i angažovan akter u regionu i na globalnoj sceni.

Podsjetivši na 28. jun 2006. godine, kada je Generalna skupština UN-a jednoglasno primila Crnu Goru kao 192. članicu, ministar Ibrahimović je naglasio značaj tog istorijskog trenutka kojim je stavljen pečat na međunarodno priznanje nezavisne i suverene države.

„Tokom dvije decenije članstva, Crna Gora i njena vanjska politika profilisanije su u snažnog zagovornika djelotvornog multilateralizma i međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima. Postali smo prepoznatljiv i poželjan partner u brojnim inicijativama u oblastima ljudskih prava, održivog razvoja i očuvanja mira“, poručio je Ibrahimović, ukazujući na značajan doprinos pripadnika Vojske i Policije Crne Gore u mirovnim misijama UN-a.
Rezidentna koordinatorka sistema UN u Crnoj Gori, Karolin Tiso, ukazala je u svom obraćanju na snažno partnerstvo izgrađeno tokom protekle dvije decenije između Crne Gore i sistema Ujedinjenih nacija.

„Tokom protekle dvije decenije, Crna Gora je pokazala snažnu posvećenost principima Povelje Ujedinjenih nacija. Kao posvećena članica Organizacije, aktivno doprinosi jačanju multilateralizma, promociji mira i međunarodnog prava, te unapređenju ljudskih prava i održivog razvoja.“
Tokom svečanosti, prisutnima se obratio i ambasador Republike Austrije u Crnoj Gori, Kristijan Štajner. Tom prilikom je istaknuta istorijska činjenica da je prije 20 godina, upravo u ime Evropske unije, rezoluciju o prijemu Crne Gore u Ujedinjene nacije uveo stalni predstavnik Austrije pri UN-u u Njujorku.

U okviru programa emitovane su i specijalne video poruke visokih zvaničnika sa Ist Rivera, podsekretarke UN za politička pitanja i izgradnju mira Rozmari Di Karlo, kao i visokog komesara UN za ljudska prava Volkera Turka, koji su uputili čestitke Crnoj Gori povodom ovog značajnog jubileja.

Ministar Ibrahimović je iskazao posebnu zahvalnost nekadašnjim ambasadorima i ambasadorkama Crne Gore pri UN-u, a povodom Međunarodnog dana žena u diplomatiji sa zadovoljstvom je naglasio da u ovom trenutku mnoge ključne pozicije crnogorske diplomatije zauzimaju upravo žene.
Svečanom koktelu u Vili Gorica prisustvovali su visoki predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, diplomatskog kora, civilnog sektora i medija.

