У Подгорици свечано обиљежен јубилеј - 20 година од пријема Црне Горе у Уједињене нације

Објављено: 24.06.2026. 16:30 Аутор: Министарство вањских послова

У Вили Горица данас је свечаним коктелом обиљежено 20 година од пријема Црне Горе у Уједињене нације, чији домаћини су били потпредсједник Владе Црне Горе и министар вањских послова Ервин Ибрахимовиц и резидентна координаторка система Уједињених нација у Црној Гори Каролин Тисо.

Свечаност је отворена црногорском химном у извођењу дјечјег хора “Звјездице”, након чега је емитован кратки ретроспективни видео-филм о двадесетогодишњој сарадњи Црне Горе и УН система.

MVP

У обраћању присутнима, Ибрахимовић је истакао да је учлањењем у УН Црна Гора је прихватила обавезе садржане у Повељи Уједињених нација и потврдила своју непоколебљиву опредијељеност да буде дио цивилизације која баштини демократске вриједности и принципе и владавину права.

MVP

Он је посебно истакао да се застава Црне Горе завијорила се на Ист Риверу, нешто више од мјесец дана након референдума на којем су грађанке и грађани Црне Горе квалификованом натполовичном већином казали да желе обнову независности своје државе. Био је то чин о којем су сањале генерације наших грађана, један од најважнијих дана у модерној црногорској историји. Зрелост, коју су тада с правом препознали наши међународни партнери, Црна Гора је наставила да његује и у годинама које су услиједиле, постајући озбиљан, поуздан и ангажован актер у региону и на глобалној сцени.

MVP

Подсјетивши на 28. јун 2006. године, када је Генерална скупштина УН-а једногласно примила Црну Гору као 192. чланицу, министар Ибрахимовић је нагласио значај тог историјског тренутка којим је стављен печат на међународно признање независне и суверене државе.

MVP

„Током двије деценије чланства, Црна Гора и њена вањска политика профилисаније су у снажног заговорника дјелотворног мултилатерализма и међународног поретка заснованог на правилима. Постали смо препознатљив и пожељан партнер у бројним иницијативама у областима људских права, одрживог развоја и очувања мира“, поручио је Ибрахимовић, указујући на значајан допринос припадника Војске и Полиције Црне Горе у мировним мисијама УН-а.

Резидентна координаторка система УН у Црној Гори, Каролин Тисо, указала је у свом обраћању на снажно партнерство изграђено током протекле двије деценије између Црне Горе и система Уједињених нација.

MVP

„Током протекле двије деценије, Црна Гора је показала снажну посвећеност принципима Повеље Уједињених нација. Као посвећена чланица Организације, активно доприноси јачању мултилатерализма, промоцији мира и међународног права, те унапређењу људских права и одрживог развоја.“

Током свечаности, присутнима се обратио и амбасадор Републике Аустрије у Црној Гори, Кристијан Штајнер. Том приликом је истакнута историјска чињеница да је прије 20 година, управо у име Европске уније, резолуцију о пријему Црне Горе у Уједињене нације увео стални представник Аустрије при УН-у у Њујорку.

MVP

У оквиру програма емитоване су и специјалне видео поруке високих званичника са Ист Ривера, подсекретарке УН за политичка питања и изградњу мира Розмари Ди Карло, као и високог комесара УН за људска права Волкера Турка, који су упутили честитке Црној Гори поводом овог значајног јубилеја.

MVP

Министар Ибрахимовић је исказао посебну захвалност некадашњим амбасадорима и амбасадоркама Црне Горе при УН-у, а поводом Међународног дана жена у дипломатији са задовољством је нагласио да у овом тренутку многе кључне позиције црногорске дипломатије заузимају управо жене.

Свечаном коктелу у Вили Горица присуствовали су високи представници извршне и законодавне власти, дипломатског кора, цивилног сектора и медија.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?