Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Zakonska regulativa ključna u praćenju genetski modifikovanih organizama (GMO) u Crnoj Gori

Objavljeno: 14.03.2023. 14:00 Autor: UBHVFP

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove organizovala je u Podgorici, Beranama i Baru radionicu pod nazivom „Implementacija zakonodavnog okvira za genetski modifikovane organizme (GMO) u Crnoj Gori“.

Radionica je sprovedena u okviru projekta „Podrška pripremi četvrtog Nacionalnog izvještaja o biološkoj bezbjednosti prema Kartagena protokolu u biološkoj bezbjednosti“ koji finansira Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP).

Cilj ovog projekta je izrada izvještaja o implementaciji Kartagena protokola o biološkoj bezbjednosti i podizanje svijesti o značaju regulisanja prometa i upotrebe živih genetski modifikovanih organizama.

Na radionici su izlagali, između ostalih, predstavnici Uprave, direktor Vladimir Đaković, pomoćnica direktora za fitosanitarni sektor Zorka Prljević i načelnica Odsjeka za promet i sertifikaciju sjemena i sadnog materijala, GMO, zaštitu biljnih sorti i biljne genetičke resurse Biljana Vulić.

Svoje prezentacije imali su i Ana Velimirović, saradnica na Biotehničkom fakultetu UCG, a iskustva su podijelili i eksperti iz Srbije Vanja Kojić i Nina Nikolić.

Direktor Đaković je u uvodnom izlaganju istakao važnost zakonodavnog okvira kojim se moramo voditi kako se ne bi ugrožavala životna sredina niti zdravlje ljudi.

Na radionici je istaknuto da se u okviru Poglavlja 12 Bezbjednost hrane , veterina i fitosanitarna politika pregovaraju dva glavna naslova iz ove oblasti: Ispuštanje u životnu sredinu i Genetički modifikovana hrana i hrana za životinje.

Predstavljeni su GMO sa naučnog aspekta, te koja je uloga čovjeka u svemu tome, uz naznaku da je područje GMO još uvijek nedovoljno istraženo. Istaknuto je da se GMO ne proizvodi u Crnoj Gori, već se kontroliše uvoz, a da su kontrole stroge. Naznačena je uloga EFSE u ovoj oblasti, a bilo je i govora o genetski modifikovanoj soji i njenim karakteristikama. Objašnjeno je i kako inspekcija za GMO u susjednoj Republici Srbiji postupa na terenu i sa čime se sve susreće.

Zaključeno je da je važna stabilnost genetske modifikacije, ali da je zakonska regulativa ključna u ovoj oblasti.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/9
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?