Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Ивановић отворио конференцију Савске комисије: Комисија отвара простор да заједно урадимо више на заштити и одрживом коришћењу вода

   
  
   
„Учешће Црне Горе у активностима Савске комисије може бити од великог значаја у испуњавању низа обавеза које нам намеће процес приступања ЕУ, али и за реализацију бројних конкретних пројеката који могу допринијети унапређењу планирања и управљања у сектору вода”, рекао је министар пољопривреде и руралног развоја проф. др Петар Ивановић, отварајући Конференцију Савске комисије у Подгорици.

Савска комисија је тијело које се, на нивоу земаља региона, већ осам година бави управљањем водама црноморског слива. Њене чланице су све државе бивше Југославије, осим Македоније. Црна Гора, као земља чије ријеке Тара, Пива, Лим и Ћехотина припадају сливу ријеке Саве, учествује у раду Савске комисије, по основу Меморандума о сарадњи са Савском комисијом, који је потписан у Подгорици 9. децембра 2013. године. Кроз овај споразум, наша земља узима учешће у регионалним активностима за одрживи развој у овој области, чиме су створене основе за реализацију пројеката прекограничне сарадње, управљања водама и заштите животне средине у области вода.

„Имамо могућност да учествујемо у изради и имплементацији планова у складу са директивама ЕУ, као што су, рецимо, планови управљања водама и ризиком од поплава, као и прилагођавању климатским промјенама. Битно је и учешће у развоју система за размјену информација и података (метеоролошких, хидролошких...), као и система за прогнозу и упозоравање“, рекао је министар Ивановић.

Он је истакао да ће Црна Гора кроз споразум о сарадњи са Комисијом добити документе у области планирања вода и израду водних подлога, које смо имали као обавезу. „Тиме ћемо уштеђети значајна финансијска средства, јер се на нивоу Савске комисије ради први План управљања водама за слив ријеке Саве, који обухвата и дио црногорских вода. Треба поменути и План прилагођавања климатским промјенама, чија је израда у завршној фази. Данашња конференција је примјер како могу да сарађују земље региона. Сви смо оптерећени великим стварима, али и оне почињу првим кораком и малим корацима. Управо суб-регонални приступ креира простор да заједно урадимо више на заштити и одрживом коришћењу вода“, рекао је министар Ивановић.

Секретар Савске Комисије Дејан Коматина оцијенио је врло важним укључивање Црне Горе у активности овог тијела. Тиме је географски покривен цијели слив ријеке Саве. „Ради се о сарадњи која ће бити на обострану корист. На двјема странама је да дефинишемо потребан ниво сарадње, у циљу реализације заједничких пројеката, које могу допринијети заштити од загађења вода, полава и других ризика“, рекао је Коматина.

Конференцији у Црној Гори присуствовали су и предсједавајући Савске комисије Миодраг Пјешчић, помоћник црногорског министра за водопривреду Велизар Војиновић, генерални директор Дунавске комисије Петар Маргић, представници Владе САД и више међуродних организација.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?