- Влада Црне Горе
Министарство поморства Саопштење: Делегација из Француске у посјети Црној...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Делегација из Француске у посјети Црној Гори

Објављено: 06.06.2014. • 22:11 Аутор: Министарство саобраћаја и поморства
Делегација, на челу са специјалним представником Министарства вањских послова Републике Француске за Западни Балкан, надлежним за област економске дипломатије Алаин Рицхард-ом борави у посјети нашој земљи. Циљ посјете је сагледавање могућности за побољшање економске сарадње између двије земље, па је у том смислу уприличен сусрет са министром саобраћаја и поморства Иваном Брајовићем, којем је присуствовала и амбасадорка Француске у Црној Гори Њ. Е. Вероник Бримо. Фокус разговора био је на стању у ваздушном саобраћају, тј. визија развоја црногорских аеродрома. Осим тога, интересовање је изражено и у домену улагања у путну инфраструктуру, узимајући у обзир и реализацију пројеката изградње аутопута Бар – Бољаре за који влада велико интересовање.
Министар Брајовић је госте упознао са Мастер планом развоја аеродрома до 2030. године, нагласивши да је то једно од привредних друштава у државном власништву које успјешно послује и има јасну визију даљег унапрјеђења својих капацитета. Анализа Мастер плана, као и бржи раст броја путника које опслужује тиватски аеродром, показали су потребу да приоритет буде изградња терминалне зграде и реконструкција и модернизација маневарских површина на овом аеродрому. Што се тиче аеродрома у Подгорици, процјене су да тренутни капацитети задовољавају потребе, а да је неопходна реконструкција и модернизација маневарских површина, тј. писте. Министар Брајовић је такође изразио спремност Владе Црне Горе за сарадњу са привредним партнерима по принципу приватно-јавних партнерстава или концесија, у дијелу пратеће аеродромске инфраструктуре, нпр. царго терминал, аеродромски хотел и сл.
Пројекат реализације капиталног пројекта, аутопута Бар – Бољаре (приоритетне дионице Смоковац – Увач – Матешево), по ријечима министра тече предвиђеном динамиком. Од кинеске ЕXИМ банке очекујемо конкретизовање Уговора о финансирању, након чега ће све бити спремно за скупштинску процедуру и коначно, почетак радова.
Представник Министарства вањских послова Републике Француске Алаин Рицхард, закључио је да је у овој фази прикључивања Црне Горе Европској Унији Француска спремна да сарађује, како на експертском нивоу у дијелу консултација, сугестија или техничке помоћи, тако и у дијелу снажења економске сарадње двије земље.
ПР Служба Министарства саобраћаја и поморства
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?
