- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Марко Чановић на 78. сесији УНЕЦЕ Комитета за стан...
Марко Чановић на 78. сесији УНЕЦЕ Комитета за становање и управљање земљиштем у Женеви


Директор Директората за развој становања у Министарству одрживог развоја и туризма Марко Чановић учествује на 78. сесији УНЕЦЕ Комитета за становање и управљање земљиштем, која се одржава у Женеви од 8. до 10. новембра. Сесија укључује и сегмент на министарском нивоу, а имајући у виду да се обиљежава 70 година постојања Комитета, биће усвојена Министарстка декларација Женеве о одрживом становању и урбаном развоју.
Чановић узео је активно учешће на сесији и учесницима представио активности Владе Црне Горе и Министарства одрживог развоја и туризма у правцу унапређења политике и стратегије становања. Он је, између осталог, истакао да Национална стамбена стратегија за период 2011-2020. године и Закон о социјалном становању постављају основне стратешке и институционалне елементе система социјалног становања који ће се у наредним годинама развијати на државном и локалном нивоу. Њима се утврђује обухват лица који остварују право на решавање стамбеног питања на основу Закона, као и подјела надлежности између државног и локалног нивоа.
Такође, Чановић је нагласио да је једна од обавеза Владе да донесе Програм социјалног становања, којим се утврђују циљеви развоја социјалног становања, те извори и начин обезбјеђивања средстава за његову реализацију, начин спровођења, као и обавеза јединица локалне самоуправе да донесу локалне програме социјалног становања, који су у складу са државним програмом који доноси Влада. Чановић је истакао да су раст стандарда и доступности становања приоритет социјалног развоја Црне Горе.
Кроз Националну стамбену стратегију идентификовани су приоритетни стратешки циљеви, односно повећање доступности стамбеног простора домаћинствима која на тржишту не могу да ријеше своје стамбене потребе, подршка развоју сектора рентирања, како јавног тако и приватног, уз стварање услова за потпуну правну сигурност у овом сектору и унапређење система управљања и одржавања стамбеног фонда.
Говорећи о законској регулативи, односно о Закону о социјалном становању, Чановић је нагласио да је социјално становање становање одговарајућег стандарда које се обезбјеђује појединцима или домаћинствима која из социјалних, економских и других разлога не могу да ријеше питање становања. Између осталог, овим Законом дефинисани су општи критеријуми за остваривање права на социјално становање за лица у оквиру групе лица одређених програмима, а ближи критеријуми, у складу са програмом социјалног становања, утврђују се прописом Владе, односно јединице локалне самоуправе, у складу са локалним програмом.
Када је у питању социјално становање, Чановић је истакао и да Министарство одрживог развоја и туризма тренутно ради на имплементацији и реализацији трец́е фазе Пројекта 1000+. Овај пројекат представља наставак „Пројекта рјешавања стамбених потреба грађана по повољним условима – Пројекат 1000+“ који је успјешно реализован кроз двије фазе.
На крају излагања Чановић је говорио и о активностима Министарства одрживог развоја и туризма у правцу унапређења законодавног оквира у области планирања простора и изградње објеката које су окончане доношењем новог Закона о планирању простора и изградњи објеката. Овим Законом је прописан и поступак легализације бесправних објеката, па је реализација овог значајног пројекта започета.
