Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Абазовић: Враћамо Луку Будва грађанима

Објављено: 19.05.2021. 15:25 Аутор: Кабинет потпредсједника Владе Црне Горе

Представници Јавног предузећа за управљање морским добром и предсједник Скупштине општине Будва данас су се састали са потпредсједником Владе Црне Горе господином Дританом Абазовићем, на којем су разговарали о рјешавању проблема Луке Будва и стављање ван снаге Закључака Владе Црне Горе од 10. априла 2017. године, којом је фирми “Dukley Marin” омогућено да настави да користи Луку Будва и након истека уговора.

Предсједник Управног одбора ЈП “Морско Добро” Блажо Рађеновић и директор Младен Микијељ упознали су присутне о покретању питања у вези Луке Будва и стављање ван снаге Закључака Владе број 07-118 од 10. априла 2017. године, којим је мимо законске процедуре и интереса грађана Будве и предузећа, омогућено фирми “Dukley Marina” да користи један од најважнијих ресурса у зони морског добра испод реалне вриједности. Предсједник ЈП ,,Морско добро" Младен Микијељ је обавијестио потпредсједника Владе др Дритана Абазовића о Ургенцији упућеној  Министарству екологије др Ратку Митровићу, о хитном стављању ван снаге поменутих Закључака Владе, како би се умањила штета која је проузрокована.

Указујући на чињеницу да је корисник од 2002 – 2017. године плаћао накнаду у износу од 29.000,00 еура, што недвосмислно показује да се ради о несразмјерној високој користи коју остварује корисник, представници предузећа закључили су да се јасно ради о штетном уговору.

Предсједник Скупштине општине Будва Крсто Радовић, истакао је важност да се у Влади покрене питање измјене Закона о лукама у дијелу управљања лукама од локалног значаја, који би омогућио да Општина Будва управља истом. На овај начин би се побољшала функционалност и обезбједила неопходна улагања. Предлог господина Радовића је да локална самоуправа формира предузеће или у крајњем случају “Лучку управу”, која ће бити основана од стране Министарства капиталних инвестиција, наводећи као добар примјер Закона о лукама у Хрватској.

,,Тренутно има 6 или 7 лука од локалног значаја (Сквер, Зеленика, Калимањ, итд), па уколико остале општине нису заинтересоване да преузму управљање тим лукама, онда нека предвиде само Луку Будва одвојено, да њом газдује Општина", закључио је Радовић. Радовић је поставио и питање у вези израде Државне студије локације, са посебним акцентом на дио сектора 43 – Лука Будва, истичући да се ова локација не посматра интегрално са Луком, већ одвојено, као спортски објекат.

Потпредсједник Владе Црне Горе навео је да је Лука Будва интегрални дио Старог града Будва и да она функционално и  економски нераздвојан дио Старог града и да је због тога треба да се врати грађанима Будве.

Потпредсједник Владе је нагласио да нема ништа против тога да се један дио Луке Будва користи за потребе марине, али да лука треба примарно и намјенски да одговара потребама грађана и профилише Будву као приморски град.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?