- Влада Црне Горе
Министарство дијаспоре Аземовић на отварању „Дана научне дијаспоре 2025“:...
Аземовић на отварању „Дана научне дијаспоре 2025“: Знање из Црне Горе не познаје границе

Четврти међународни научни симпозијум „Дани научне дијаспоре 2025“ свечано је отворен данас у Ректорату Универзитета Црне Горе, у оквиру Фестивала умјетности, науке и културе – ФУНК 2025, у организацији Института за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије Универзитета Црне Горе.

На свечаном отварању говорили су министар дијаспоре Мирсад Аземовић, министарка просвјете, науке и иновација Анђела Јакшић-Стојановић, и директор Института за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије Недељко Латиновић.
Симпозијум је окупио истакнуте истраживаче, научнике и професоре поријеклом из Црне Горе који данас раде на водећим свјетским универзитетима и научним институцијама, с циљем јачања сарадње између домаћих научних капацитета и црногорске дијаспоре.

У свом обраћању министар Аземовић истакао је да овај догађај превазилази границе академске сарадње и представља мост између домовине и свијета, између онога што Црна Гора јесте и онога што може постати.
„Кроз рад наших научника у дијаспори, Црна Гора је већ присутна у глобалним лабораторијама, на међународним конференцијама и у водећим истраживачким центрима. Ваша постигнућа доказ су да знање из Црне Горе не познаје границе“, поручио је Аземовић.

Он је нагласио да Министарство дијаспоре активно ради на системској сарадњи са црногорским научницима у свијету, кроз заједничке пројекте, менторску подршку, размјену истраживача и укључивање дијаспоре у креирање научних политика. Посебно је истакао успостављање Регистра дијаспоре, којим се евидентирају наши професори, истраживачи и стручњаци широм свијета, као важан корак у стварању мреже сарадње и повратка знања у Црну Гору.
Говорећи о значају међународне сарадње, Аземовић је подсјетио и на успјешно реализован пројекат „Ангажовање дијаспоре за одрживи развој Црне Горе“, спроведен у партнерству са Међународном организацијом за миграције (ИОМ). Током пројекта, истакнути стручњаци из дијаспоре, Никола Ћулафић и Маја Булатовић Ћаласан, допринијели су преношењу знања и јачању капацитета домаћих институција, посебно у областима менталног здравља и имунологије.

„Црна Гора је мала по географији, али велика по свом интелектуалном капиталу. Дијаспора није одвојен дио наше земље, већ њено проширено интелектуално ткиво. Заједно стварамо систем у којем ће знање из свијета проналазити свој пут кући“, поручио је министар Аземовић.
Другог дана симпозијума биће одржан округли сто на тему „Сарадња научне дијаспоре са истраживачима у Црној Гори“, који ће окупити учеснике из земље и иностранства ради размјене искустава и јачања заједничких истраживачких иницијатива. На округлом столу биће представљен и Конкурс за суфинансирање пројеката сарадње са научном дијаспором.
