Бечић-Сантандер: Права дјетета приоритет за одрживи развој Црне Горе

Састанак потпредсједника Владе Црне Горе Алексе Бечића са шефом представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуаном Сантандером, протекао је у знаку конструктивног дијалога о значају сарадње у домену борбе за права и заштиту дјетета.

„Да би Црна Гора постигла циљеве одрживог развоја Агенде 2030 и постала чланица ЕУ, неопходно је да смањује сиромаштво дјеце и насиље, као и да сваком дјетету обезбиједи сигурно породично окружење и квалитетно инклузивно образовање, здравствену, дјечју и социјалну заштиту”, рекао је Сантандер и истакао да ће УНИЦЕФ наставити да подржава Црну Гору да постигне ове циљеве. УНИЦЕФ ће пружити техничку подршку влади да развија иницијативу ЕУ Гаранције за дјецу у Црној Гори како би се убрзале реформе за добробит све дјеце и породица, а посебно најугроженијих.

„Неопходно је улагати у обезбјеђивање једнаких права и могућности за сву дјецу у првим годинама живота. На тај начин, можемо спријечити многе проблеме који се јављају касније због пропуштених прилика током раног развоја дјеце. Као ЕУ кандидат, Црна Гора може искористити подршку која се пружа приликом процеса приступања ЕУ да, у сарадњи с УНИЦЕФом, уведе међународне моделе добре праксе и сервисе за најугроженију дјецу и породице”, поручио је Сантандер и навео ЕУ Гаранцију за дјецу као један од одличних примјера програма подршке који Црна Гора може искористити да убрза реформе за побољшање живота најугроженије дјеце, младих и породица.

Потпредсједник Бечић је захвалио на подршци УНИЦЕФ-а и истакао да њихов континуирани рад на промовисању и заштити права дјеце заврјеђује поштовање сваког појединца и подсјећа на одговорност коју имамо у стварању сигурног окружења за свако дијете. 

Наша сарадња са УНИЦЕФ-ом је симбол заједничке преданости грађењу друштва у којем свако дијете има право на квалитетно образовање, здравствену заштиту, заштиту од насиља и сиромаштва. Ово су кључни кораци ка изградњи здравог друштва које се темељи на поштовању права сваког појединца, посебно најмлађих чланова наше заједнице. Једно од достигнућа на које сам најпоноснији у политичкој каријери јесте чињеница да сам тада са позиције предсједнике Скупштине био иницијатор и аутор закона којима су уведени бесплатни уџбеници за све основце, дјечији додаци за свако дијете и значајно увећане накнаде за новорођену дјецу, нагласио је Бечић.

Као једну од кључних тема, саговорници су истакли значај безбједног окружења за сву дјецу у Црној Гори. 

Влада ће наставити да спроводи политику усмјерену на очување безбједности дјеце, како у физичком простору, тако и у дигиталном свијету који доноси бројне изазове, нагласио је потпредсједник Бечић.

„Вјерујемо да је брига о потребама дјеце камен темељац друштвеног напретка. Стога се обавезујемо да ћемо кроз развој националних социјалних политика унаприједити приступ образовању и здравственој заштити, правовременој едукацији, те да ћемо дјецу институционално штитити од свих облика насиља и злостављања. То су теме које морају бити изнад политичких и других разлика’’, додао је Бечић.

Радећи на економском оснаживању младих, као и едукацији и враћанну система вриједности, штитимо их да не постану лак плијен за организоване криминалне групе и нарко картеле. Својим чињењем на којој год се јавној функцији налазили морамо дати примјер моралности младим људима који траже узоре и систем вриједности који ће да слиједе. Стога, настављамо одлучну борбу против организованог криминала и корупције јер без части, професионализма и слободе нема сигурне и здраве будућности за оне који ће нас наслиједити, закључио је потпредсједник Бечић.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?