Булајић: УПЦ у прошлој години остварила квалитетне, видљиве, мјерљиве и успјешне резултате

Објављено: 03.01.2024. 11:39 Аутор: Управа прихода и царина

Директор Управе прихода и царина г. Владимир Булајић дао је интервју агенцији МИНА. Интервју преносимо интегрално.

Управа прихода и царина (УПЦ) прошле године је забиљежила рекордну наплату пореских и царинских прихода, уз константно предузимање активности за ефикаснију наплату, саопштио је њен директор Владимир Булајић.

„Велико ми је задовољство то што је УПЦ у прошлој години успјела да оствари рекордну наплату пореских и царинских прихода, уз константно предузимање активности за ефикаснију наплату. Тај захтјевни процес подразумијевао је улагање додатних напора и мјера, којима смо успјели да унаприједимо наплату, с акцентом на потребу трајнијег рјешавања пореског дуга“, рекао је Булајић у интервјуу агенцији Мина-бусинесс.

Он је прецизирао да је бруто наплата прихода од почетка прошле године до 28. децембра износила 2,54 милијарди ЕУР, што је 467 милиона или 22,5 одсто више него у истом периоду 2022. године. Предвиђени план прихода премашен је, пема његовим ријечима, за 315 милиона ЕУР или 14 одсто.

Булајић је додао да је УПЦ током цијеле прошле године интензивно спроводила активности за предузимање мјера принудне наплате дуга, уз остале мјере, и да је планирано даље унапређивање у циљу бржег напретка у том сегменту.

„С обзиром на то да је у децембру усвојено формирање двије независне управе – царина и пореске, вјерујем да ће обје институције наставити са унапређењем пословних процеса и реформама на добробит грађана, привреде и цјелокупне државе“, поручио је Булајић.

Он сматра да би посебну пажњу у наредном периоду требало усмјерити на концепт наплате из имовине пореског обвезника, као неопходног и важног механизма за наплату и смањење пореског дуга.

конкретне, детаљне стратегије са јасно дефинисаним корацима који унапређују ту област, као и прецизним дефинисањем спектра превентивних мјера, а што су и препоруке експерата Међународног монетарног фонда (ММФ)“, саопштио је Булајић.

Нагомилани дугогодишњи порески дуг, према његовим ријечима, представља проблем који се мора ефикасније рјешавати, с тим што се не смије занемарити посебан изазов који представљају камате, које увећавају дуг, а обрачунавају се на дневном нивоу.

Булајић сматра да је у циљу заустављања раста и смањења пореског дуга неопходно конкретизовати мјере и активности које је потребно спровести у наредном периоду, све у складу са Планом управљања пореским дугом и јачања мјера наплате за период 2023 – 2025. године.

„Формирали смо радну групу, која се бави анализом пореских дугова (старост дуга, наплативост…) и треба да прецизира обухват наплативости од укупног дуговања, што је такође неопходно спровести у складу са препорукама које је дао ММФ“, саопштио је Булајић.

Он је додао да је у претходном периоду, у складу са конкретним препорукама експертског тима ММФ-а, спроведена реформа подручних пореских јединица и извршена реорганизација пословних процеса у оквиру истих, на начин конституисања посебних филијала – за утврђивање и наплату пореског дуга и за наплату и управљање пореским дугом.

„Циљ такве нове организације сада представља функционалнији модел, којим је успостављено једноставније и брже сервисирање грађана и привреде, као и ефикаснија наплата буџетских средстава“, објаснио је Булајић.

Булајић је саопштио да је примјена Закона о фискализацији и подзаконских аката, као и увођење информационог система електронске фискализације, резултирало значајним бенефитима.

„Предузетим мјерама, односно инспекцијским надзором УПЦ дошло је и до подизања нивоа пореске дисциплине код обвезника, и у коначном до увећања буџетских прихода остварених опорезивањем код више пореских облика“, навео је Булајић.

Примјеном позитивних правних прописа, према његовим ријечима, створиле су се могућности даљег унапређења привредног амбијента кроз могуће скраћење пореског и царинског поступка, посебно у случајевима контроле и процесуирања захтјева за повраћај – преусмјер средстава, као и захтјева за остваривање права на одређене олакшице, односно субвенције.

Булајић је казао да ће сви пројекти везани за дигиталну трансформацију, који су у фази имплементације и интеграције, обезбиједити значајно унапређење процеса из области и пореског и царинског поступка, што ће резултирати и унапређењем привредног амбијента.

„У регистру обвезника фискализације на 28. децембар прошле године регистровано је укупно 37,55 хиљада обвезника фискализације, који евидентирају промет у 48,78 хиљада регистрованих пословних јединица, преко 57,84 хиљаде електронских наплатних уређаја. Од укупног броја обвезника фискализације, 30,69 хиљада се односи на привредна друштва, а 6,87 хиљада на предузетнике и остала физичка лица“, прецизирао је Булајић.

Он је саопштио да је УПЦ у прошлој години остварила квалитетне, видљиве, мјерљиве и успјешне резултате, што су препознале и партнерске службе на међународном нивоу. Остварени су, како је казао, значајни резултати у сва три аспекта рада – фискални, заштитни и безбједносни.

Булајић је подсјетио да је руковођење УПЦ преузео 2022. године, у амбијенту полицијско-тужилачких активности и провјера, као институцију са веома пољуљаним угледом.

„За нешто више од годину, заједно са својим тимом, успјели смо да вратимо професионални дигнитет, интегритет и институционални кредибилитет УПЦ“, рекао је Булајић.

Он је додао да је посебно поносан на чврсту борбу против свих облика кријумачарења, без обзира на константне покушаје опструкције и дестабилизације рада УПЦ, од појединаца који представљају само изоловане случајеве којима је ближи начин рада ван етичког и, очигледно, законског оквира, а нијесу могли утицати на одлуке и законито поступање овог менаџмента.

„Изузетно је важно да нагласим и то да смо у условима, ипак, осјетљиве политичке ситуације, која је обиљежила претходну годину у Црној Гори, ове изазове превазилазили без тешкоћа, стављајући у први план интерес службе и наше државе“, саопштио је Булајић.

Он је рекао да су, након вишегодишњег стагнирања, успјели да усвајањем новог Правилника о систематизацији и организацији рада УПЦ кадровски оснаже поједине секторе и спроведу веће кадровске реформе.

„Структура и концепт овог правилника у потпуности кореспондира са смјерницама СЦО и ММФ-а. Наравно, треба рећи и то да се дугогодишњи проблеми и стагнирање у реформама и пројектима нијесу могли ријешити до краја за само годину, односно довести на зацртани жељени ниво, али је остварен значајан напредак и то највише у дијелу поштовања прописа, квалитативно бољих контрола и рекордне наплате прихода“, казао је Булајић.

Пројекти у реформи укупне дигитализације су, како је навео, покренути и значајно унапријеђени, посебно у царинском дијелу.

„Значајан резултат који је остварен односи се и на недавно заустављени покушај кријумчарења цигарета преко Луке Бар. Овом резултату је допринио стални мониторинг и појачане мјере контроле и квалитетна анализа ризика. Од момента од када сам на челу УПЦ, значајно је унапријеђен однос са партнерским службама и размјена података у вези са кријумчарењем, гдје биљежимо завидне резултате. Посљедњи примјер је и медијски испраћена активност коју смо спровели заједно са Царинском управом Хрватске, у вези са запљеном конопље, коју смо ми иницирали и на професионалан начин спровели са том партнерском службом“, саопштио је Булајић.

У циљу обезбјеђивања бољег и бржег сервиса свих обвезника грађана и привреде, УПЦ је спровела и низ активности, уз испуњавање обавеза из више преговарачких поглавља за приступање Европској унији, посебно из поглавља 29 – Царинска унија.

„Напредак је констатован у посљедњем извјештају Европске комисије, а нарочито се односи на усклађивање законодавства у области царина, досљедну и ефикасну примјену прописа и развој међусобно повезаних ИТ система“, казао је Булајић.

Он је рекао да су урадили све да врате повјерење грађана у рад УПЦ, што потврђује оцјена партнерских служби са којима остварују свакодневну комуникацију.

„Период мог руковођења овом значајном институцијом није обиљежила ни једна афера која штети угледу УПЦ, на чему изражавам посебну захвалност најближим сарадницима и свим запосленима који су часно, одговорно, професионално и законито обављали свој посао, дајући приоритет даљем јачању институције“, навео је Булајић.

Такав приступ менаџмента УПЦ и свих запослених ће се, како је рекао, наставити и у наредном периоду и допринијети системском јачању новооформљених институција – Управе царина и Пореске управе.

„Сматрам да једино по моделу доброг управљања, ове институције могу постати снажне, модерне, у потпуности професионалне, деполитизоване и транспарентне, које својим активностима на најбољи начин доприносе реализацији мисије и остваривању јасних стратешких циљева“, поручио је Булајић.

Он сматра да, с обзиром на то да ће од сада функционисати двије управе – Управа царина и Пореска управа, циљеви свакако треба да остану исти.

„У конкретном, остављена је добра база за све предстојеће циљеве којима ће се наставити реформа, као и даље јачање институција, у интересу државе и њених грађана. На путу јачања интегритета, унапређења рада и развоја институција, од посебног је, а могу слободно рећи од суштинског значаја, сарадња ових управа са надлежним државним институцијама, Министарством финансија и Владом, као и међународним партнерима“, закључио је Булајић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?