Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора добила друго заштићено морско и обално подручје - Парк природе Катич!

Уочи 30 година од доношења Декларације о еколошкој држави Црној Гори, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, између бројних активности, обиљежава овај важни јубилеј, успостављањем Парка природе „Катич“, другог морског и обалног заштићеног подручја у Црној Гори.

Подручје „Катич“ предлаже се за стављање под заштиту због вриједности његовог биодиверзитета, а посебно оних врста и станишта које су значајне за заштиту, као што су станишта заштићене морске траве мураве (Посидониа оцеаница). Ова морска трава је медитерански ендем који у функционалном смислу представља „плућа“ Медитерана, заштићена је националним и међунардоним законодавством и налази се на листи приоритетних станишта за заштиту. Такође се издвајају коралигене биоценозе код острва Велики Катич (Донкова Сека) и у ували Маљевик (код рта Крчевац, увале Везирово сидриште и рта Дубовац) и пећине, нарочито у ували Перчин.

Студијом заштите коју је припремила Агенција за заштиту животне средине у сарадњи с Институтом за биологију мора и другим експертима из области које елаборира Студија заштите утврђено је да је ово подручје потребно прогласити заштићеним подручјем од националног значаја под називом Парк природе "Катич".

Укупна површина Парка природе "Катич" износи 2744,93 ха. Од тога, 276,90ха се налази у II зони заштите, док се у III зони налази 2468,29ха, од чега 2291,77ха припада морској, а 176,52ха копненој цјелини који у цјелости, у погледу својинско правних односа, чине власништво Државе Црне Горе.

Режим заштите II степена представља активну заштиту и подразумијева могуће интервенције у циљу рестаурације, ревитализације и укупног унапређења стања заштићеног подручја; контролисано коришћење природних ресурса, без посљедица на примарне вриједности природних станишта, популација и екосистема.

Режим заштите III степена представља одрживо коришћење и подразумијева селективно и ограничено коришћење природних ресурса, које омогућавају функционално-еколошко повезивање и интегритет заштићеног подручја.

Такође, одређен је и заштитни појас заштићеног подручја Парк природе „Катич“ који није саставни дио заштићеног подручја, а формира се у копненом дијелу као приобални појас (зона) чија је унутрашња граница (дубље према копну) удаљена 500м линеарно у односу на административну границу заштићеног подручја.

О заштити овог подручја се говори дуги низ година, и посебну улогу и допринос заштити овог подручја дале су националне институције, у првом реду Институт за биологију мора и Агенција за заштиту животне средине, затим НВО сектор, међу којима је неизоставно поменути НВО „Green Home“ и „MEDCEM“, затим међународне организације које су током година пружиле техничку подршку и обезбиједиле прикупљање података од значаја за израду Студије. Посебно истичемо подршку Канцеларије УН-а за животну средину из Беча и текућег пројекта Промовисање управљања заштићеним подручјима кроз интегрисану заштиту морских и приобалних екосистема у обалном подручју Црне Горе. Уз подршку поменутог пројекта до краја године се планира проглашење и трећег морског заштићеног подручја у Црној Гори, Стари Улцињ. У овом подручју и његовој околини идентификовани су бројни притисци, као што су: отпадне воде, чврсти отпад, риболов, укључујући и нелегални риболов, сидрење, поморски саобраћај, инвазивне врсте, нелегална градња, ширење - изградња инфраструктуре, туризам, пожари, напуштање пољопривредне дјелатности и депопулација подручја, пошумљавање неаутохтоним биљним врстама.

Парком природе "Катич" управља Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе, сходно Закону о заштити природе.

“Проглашавање првих морских заштићених подручја у Црној Гори је од значаја за даљу сарадњу на нивоу Средоземља, имајући у виду доступне фондове и подршку за даље истраживање морског биодиверзитета, успостављања најбољих пракси за ефикасно управљање и контролу активности, обуке и јачање капацитета.

На иницијативу Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма већ је одобрен регионални пројекат од стране Глобалног фонда за животну средину који ће подржати управљање морским заштићеним подручјима у Црној Гори од јула 2022. године до јуна 2027. године.”, изјавио је државни секретар за екологију, Данило Мрдак.

Желимо да истакнемо да се ове амбициозне активности реализују од стране Директората за природу, који је као структура први пут успостављен у оквиру Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма. На тај начин је дат основ за јачање сектора заштите природе који ће уз јачање капацитета ставити фокус на интегрално управљање екосистемима у Црној Гори као и заштићена подручја, с циљем интезивирања активности на адекватној заштити и управљању заштићеним подручјима. Успостављање државног односа према природи је срж Декларације о еколошкој држави Црној Гори. Стога ћемо од тог полазишта предано радити на томе да се Црна Гора заиста може назвати еколошком државом, поручила је в.д. генерална директорица Директората за природу, Тамара Брајовић.

Посебно смо поносни на чињеницу да је за потребе припреме финалне верзије овог материјала спроведена јавна расправа у трајању од 40 дана, током које је детаљно дискутовано о зонама заштите, њиховом обухвату и мјерама ограничења. Посебна пажња је посвећена дијалогу с професионалним рибарима из Петровца који су се усагласили с предлогом обухвата друге зоне која је презентована у документу који данас представљамо, изјавила је руководитељка Дирекције за интегрално управљање морским и копненим екосистемима у Директорату за заштиту природе, Ивана Стојановић.

Подсјећамо, Влада Црне Горе донијела је Одлуку о проглашавању заштићеног подручја Парка природе „Платамуни“ 22. априла ове године и тиме успоставила прво морско заштићено подручје у Црној Гори.

ФОТО

39. sjednica Vlade Crne Gore - konferencija za medije

ПРЕСС КОНФЕРЕНЦИЈА

Катич промо видео (ГЕФ МПА): хттпс://wе.тл/т-Авд6МqрЦ90

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3 Фото: Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?