Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора напредује, али мора убрзати реформе

Објављено: 09.06.2021. 13:26 Аутор: Канцеларија за европске интеграције

Црна Гора је уложила напоре и остварила напредак у областима животне средине, климатских промјена, саобраћаја, енергетике и регионалне политике упркос тешким временима, али мора убрзати реформе и побољшати резултате спровођења. Ово је закључено на 14. састанку Пододбора за саобраћај, животну средину, климатске промјене, енергетику и регионалну политику између Црне Горе и Европске комисије.

На састанку је потцртан значај овог Пододбора, имајући у виду да области које он третира имају велики утицај на цјелокупни развој црногорског друштва и унапређење квалитета живота свих грађана, као и чињеницу да обухвата 24 од укупно 87 завршних мјерила које је Црна Гора добила у 33 преговарачка поглавља.

Оцијењено је да је Црна Гора напредовала када је у питању усклађивање законодавства са правним тековинама ЕУ, са многим сродним активностима које су успјешно завршене или су у завршној фази, али да захтјевна фаза спровођења и примјене правних тековина ЕУ тек предстоји. То захтијева континуирано јачање административних капацитета као и коришћење средстава неопходних за развој инфраструктуре у складу са стандардима ЕУ.

Оцијењено је да је највећи дио активности, у дијелу транспозиције правне тековине ЕУ у национални оквир, успјешно завршен или је у финалној фази али да предстоји наставак захтјевне фазе имплементације и примјене правне тековине за коју је неопходно обезбиједити континуирано јачање административних капацитета, као и значајна финансијска средства неопходна за изградњу инфраструктуре у складу са стандардима ЕУ.

Замјеник главног преговарача, Марко Мрдак је подсјетио да су, у области саобраћаја и транс-европских мрежа у претходном периоду донијети Закон о путевима, Закон о измјенама и допунама закона о ваздушном саобраћају, Закон о правима путника у поморској и унутрашњој пловидби, као и Закон о измјенама и допунама закона о сигурности поморске пловидбе. Истакао је да нас до краја године очекује усвајање Акционог плана 2021-2022 за спровођење Стратегије развоја саобраћаја 2019-2035, као и утврђивање Приједлога закона о жељезници којим ће се додатно ријешити независност регулаторног тијела за жељезницу као и права путника у области жељезничког саобраћаја.

Када је ријеч о поглављу 15 – Енергетика, подсјетио је да је у јулу 2020. донијет Закон о измјенама и допунама Закона о енергетици, као и да је припремљен Закон о мјерама сигурности при истраживању и производњи угљоводоника у подморју који ће Влада разматрати крајем 2021.

„Кад је ријеч о поглављу 22 – Регионална политика и координација структурних инструмената, Црна Гора је наставила активности у вези са спровођењем Акционог плана за испуњавање захтјева кохезионе политике ЕУ, чак и у изазовном радном окружењу обиљеженом ширењем пандемије ЦОВИД-19, која је имала утицај на рад јавне управе. Такође, настављено је с посвећеним радом у циљу ефикасног коришћења расположиве претприступне подршке ЕУ, као најбољег начина за припрему за будуће коришћење постприступних фондова који ће нам бити на располагању“, казао је Мрдак.

Државни секретар за екологију у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, проф. др Данило Мрдак је истакао да је Влада Црне Горе, доношењем Акционог плана за испуњавање завршних мјерила у поглављу 27 – Животна средина и климатске промјене у фебруару ове године, као и припремом Анализе финансијских потреба за испуњавање завршних мјерила у поглављу 27, која је у процедури усвајања, дефинисала јасне кораке које је неопходно предузети у наредном периоду како би се испуниле обавезе које произилазе из завршних мјерила у поглављу 27.

Подсјетио је да су, поред наставка транспозиције правне тековине ЕУ у национално законодавство, посебно у областима индустријског загађења, хемикалија, цивилне заштите и климатских промјена, постигнути значајни резултати у области квалитета ваздуха и вода.

„У области квалитета ваздуха је припремљен Програм контроле загађивања ваздуха у складу са НЕЦ Директивом, као и процјена трошкова за спровођење мјера утврђених Програмом, који је достављен на мишљење Европској комисији у марту ове године. Такође, у току је и јавна расправа поводом Нацрта стратегије управљања квалитетом ваздуха за период 2021-2029“, казао је проф. др Мрдак.

Он је истакао да су у области квалитета вода припремљени Нацрти планова управљања водама на водном подручју два слива, Дунавски и Јадрански, чије усвајање на Влади је планирано за четврти квартал 2021, док се, у оквиру Ипа пројекта ,,Подршка имплементацији и мониторингу управљања водама у Црној Гори” имплементира неколико ЕУ директива.

„Посебно ми је задовољство да истакнем да је Црна Гора на Дан планете Земље, 22. априла 2021, прогласила прво заштићено подручје у мору – парк природе Платамуни, а у току је процедура за успостављање још два заштићена подручја у мору – Катич и острво стари Улцињ. Важно је истаћи и да су овогодишњим буџетом обезбијеђена средства за наставак теренског рада везано за успостављање Натура 2000 мреже“, казао је државни секретар.

Он је истакао да се, најкасније до септембра, очекује ангажман њемачког експерта, чији рад ће бити фокусиран на конкретан допринос унапређењу заштите и управљања парком природе Улцињска солана.

Замјеница шефа Јединице за Црну Гору у Генералној дирекцији за сусједску политику и преговоре о проширењу, Барбара Хесус Жимено је нагласила да сектори о којима се разговарало на пододбору између ЕУ и Црне Горе – животна средина и климатске промјене, транспорт, енергетика, регионална политика – могу бити покретачи социјалног и економског опоравка.

 „Циљане реформе и јавне инвестиције могу помоц́и економији да се поново покрене, подстакне раст и створи могуц́ности за запошљавање. Такође је повец́ан фокус на економску интеграцију, како са ЕУ, тако и унутар региона, кроз ревидирану методологију проширења Европске комисије, Економски и инвестициони план, Зелену агенду за Западни Балкан, као и Заједничко регионално тржиште коју су усвојили лидери региона“, рекла је Хесус Жимено.

Примијетила је и да су се у неким областима десили позитивни помаци, али да су потребни појачани напори за даљи напредак у сродним реформама. Такав напредак биц́е забиљежен, заједно са тренутним стањем Црне Горе у овим областима, у сљедец́ем годишњем извјештају Европске комисије о Црној Гори, додала је она.

Коментаришуц́и реорганизацију црногорске администрације, укључујуц́и промјене како на стручним, тако и на руководец́им позицијама, Хесус Жимено је нагласила хитну потребу да се задржи и даље прошири ЕУ експертиза, реконструишу преговарачке структуре и ојачају структуре које управљају фондовима ЕУ, како би се напредовало у процесу приступања ЕУ.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?