Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црногорске представнице на првој Међународној Конференцији о нуклеарном закону

Представнице Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма Тамара Ђуровић, руководитељка Дирекције за ваздух, воду и земљиште у Директорату за екологију и Славица Брауновић, самостална савјетница у Директорату за екологију учествовале су на првој Међународној конференцији о нуклеарном закону у организацији Међународне агенције за атомску енергију у Бечу, од 25 до 29. априла 2022. године.

Конференција представља мултилатерални форум на којем се упоредо са пленарним засиједањем одржава низ паралелних техничких сесија и догађаја на маргинама. Конференцију, која се први пут одржава с тежњом да постане периодична, отворио је генерални директор Међународне агенције за атомску енергију, Рафаел Мариано Гросси. Он је у свом обраћању нагласио потребу усклађености правног оквира сваке државе са стандардима Међународне агенције за атомску енергију, те потребну укљученост свих актера друштва при изради правног оквира, на који се морају рефлектовати сви међународно-правни инструменти.

Иако је високо специјализовано подручје права, нуклеарно право прожима цијели нуклеарни сектор. Било да се ради о међународним уговорима о сигурности и безбједности нуклеарних електрана, радиоактивних извора, радијационих и нуклеарних постројења, споразумима који омогућавају провјеру обавеза дрзава у погледу нуклеарног неширења орузја, одредбама које омогућују приправност и одговору у хитним случајевима или онима које се баве питањима накнаде и грађанске одговорности за нуклеарну штету – нуклеарни закон подупире сву мирољубиву употребу нуклеарних наука и технологије. Како се свакодневно појављују обећавајуће нове технологије, нуклеарни закон такође треба прихватити и уредити сва та нова достигнућа, омогућујући на тај нацин нуклеарним наукама и технологији рјешавање непосредних изазова, укључујући све присутније климатске промјене.

Током пет дана, Прва међународна конференција о нуклеарном праву: Глобална дебата пружила је јединствен форум за водеће свјетске стручњаке из влада, међународних и невладиних организација, индустрије, академске заједнице и цивилног друштва за размјену искустава и расправу о актуалним темама с циљем даљег развоја различитих подручја нуклеарног права и промоције међународне експертизе у овом подручју.

Представнице Министарства су узеле учешћа на паралелним техничким сесијама, на тај начин стичући нова знања и размјену искустава у области радијационе и нуклеарне сигурности и безбједности, заштитних мјера и области одговорности за нуклеарне штете.

Учешће на Конференцији било је од изузетног значаја, имајући у виду чињеницу да се до краја 2022. године од стране Владе Црне Горе очекује утврђивање новог Предлога закона о заштити од јонизујућих зрачења, радијационој и нуклеарној сигурности и безбједности, на предлог Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?