Ћулафић: Активно радити на креирању политика које ће очувати опрашиваче кроз подршку одрживим праксама пчеларења

Министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјан Ћулафић говорио је на догађају поводом представљања 3Д макете крањске пчеле, у организацији Амбасаде Словеније, који је одржан у Научно-технолошком парку.

На почетку је изразио задовољство на прилици да се обрати у сусрет обиљежавању Свјетског дана пчела и да подржи ову изузетну и важну иницијативу.

"Пчеле су далеко више од произвођача меда - захваљујући њима, пољопривреда функционише, опстаје еколошка равнотежа, екосистеми остају стабилни, а биолошка разноврсност се одржава. Без њих би дошло до озбиљних ланчаних посљедица које би погодиле не само биљни и животињски свијет, већ и човјечанство", указао је министар Ћулафић.

Управо зато је, према његовим ријечима, непроцјењива вриједност наше аутохтоне крањске пчеле – Апис меллифера царница – која се традиционално гаји у нашем региону.

"Ова раса, поријеклом из Крањске области, препозната је широм свијета по својој прилагодљивости, високој продуктивности, отпорности на болести и способности да преживи и у захтјевним климатским условима. Њене биолошке особине чине је узорним представником медоносних пчела, а њено очување и даље унапређење морају бити наш национални приоритет", нагласио је министар.

Крањска пчела је, како је додао, доказ да аутохтоне врсте, када се правилно чувају и селектују, могу да дају изузетне резултате у пчеларству, те представљају немјерљив природни ресурс.

Апострофирао је и да су пчеле данас угрожене бројним и све озбиљнијим пријетњама, а међу најопаснијима су пестициди који, иако служе заштити биљака, имају разоран утицај на пчеле – нарушавају њихов нервни систем, оријентацију и имунолошки одговор.

"Као министар екологије, наглашавам да држава мора активно радити на креирању политика које ће омогућити очување опрашивача кроз едукацију, забрану најопаснијих пестицида, заштиту природних станишта и подршку одрживим праксама пчеларења", истакао је министар Ћулафић.

Навео је да га радује што изложбу краси јединствени едукативни приказ 3Д модела управо ове врсте пчеле – “са више од 90 одсто морфолошке тачности, овај модел је више од научног експоната – он је мост између науке, образовања и шире јавности.”

“Кроз овакве садржаје, посебно дјеци и младима приближавамо сложеност и значај пчелињег свијета и јачамо свијест о важности њихове заштите. Свако може дати допринос, јер пчеле нијесу само наша одговорност – оне су и наш благослов, јер без њих, не би било ни хране, ни живота каквог познајемо", закључио је министар Ћулафић
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?