Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ђаковић за РТЦГ: Контроле појачане, храна безбједна

Објављено: 09.03.2023. 11:43 Аутор: УБХВФП

Храна на црногорском тржишту безбједна је за употребу, задовољава и параметре квалитета који су дефинисани прописима, али је контрола појачана због раније појаве пантљичаре у појединим кланицама у Општини Плав, поручио је за Портал РТЦГ директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић.

Подсјетимо, средином децембра прошле године ветеринарски инспектори су у Плаву пронашли цистицеркозу - опасну паразитску болест код 23 грла оваца и говеда, а Ђаковић наводи да се та ситуација поновила још једном, али у мањој мјери.

Запослени у Управи су реаговали на вријеме.

“Раде се врло детаљне контроле па се деси да наиђемо на бобичавост која се јавља код ове болести, и то је само један од развојних морфолошких облика код пантљичаре. Кад се примијети неправилност, то месо се уништава, или ако је у мањој мјери заражено, онда га шаљемо на дораду. То подразумијева смрзавање или термичку обраду на одређеним тепературама, након чега се месо не продаје, нити се ставља на тржиште, већ се користи у оквиру тог домаћинства”, појаснио је Ђаковић за РТЦГ.

Ризична храна, као што су месо, јаја и млијечни производи, додатно се контролишу.

Ђаковић напомиње да безбједност и квалитет нијесу исте категорије, те да је безбједност све оно што не угоржава здравље становништва, а да се квалитет односи на одређене параметре које производ мора да задовољи да би се нашао на тржишту.

“Месо је најподложније кварљивости, због свог садржаја је идеална средина за развој свих врста микоорганизама. Зато је контрола меса под посебном пажњом. Службени ветеринари Управе прегледају месо у кланицама и провјеравају да ли је оно безбједно за употребу”, наводи Ђаковић.

Све намирнице животињског поријекла нарочито су подложне микробиолошким провјерама, док се код свјежег воћа и поврћа провјеравају хемијски параметри, нарочито присуство резидуа пестицида.

Ђаковић наводи да сву смрзнуту пилетину која је поријеклом ван земаља ЕУ тестирају на присуство салмонеле, јер је то месо нарочито осјетљиво.

“На примјер, контролишемо сваку пошиљку меса, нарочито пилетине која долази из Бразила и других земаља које су означене као земље високог ризика. Значи, нема ниједне пошиљке која је ушла у Црну Гору из тих земаља, а да није контролисана”, истакао је Ђаковић.

Подсјетио је да су запослени у Управи током прошле године повукли са тржишта око 700 тона небезбједне хране, те да се махом радило о производима биљног поријекла.

Ђаковић закључује да у Црној Гори нема генетски модификоване хране, али да су запослени у сектору на чијем је он челу у обавези да јавност упознају са начином производње ГМО хране због чега су претходних дана имали радионице на ту тему.

Извор: РТЦГ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?