- Почетна
Фонд за обештећење Директор Фонда за обештећење Елмир Куртагић: За ре...
Директор Фонда за обештећење Елмир Куртагић: За реституцију исплаћено 80,23 милиона еура

Фонд за обештећење је од средине јула исплатио већински дио од 8.750.000 еура, односно одштете за ову годину намијењене за 4.880 грађана по основу раније одузете имовине (реституције). Од оснивања Фонда, за реституцију је исплаћено укупно 80,23 милиона еура, при чему је обештећено готово 9,8 хиљада корисника.
То је у разговору за Банкар.ме, казао директор Фонда Елмир Куртагић.
Фонд за обештећење основан је 2005. године ради обештећења грађана, породица или организација, којима је држава или власт неоправдано узела својину. Грађани који немају право на повраћај имовине, по Закону о одузетим имовинским правима и обештећењу, могу добити новчану или одштету кроз обвезнице.
Ова одштета се у Црној Гори исплаћује средином јула, по коначним рјешењима која се доставе Фонду до посљедњег дана протекле године.
Куртагић је појаснио да је од средине јула реализован највећи дио планираних исплата, те да ће остатак обештетити до краја 2026. године, након што корисници доставе дио потребне документације.
“У складу са Уредбом о утврђивању исплате обештећења бившим власницима, Фонд за обештећење ће у 2026. години исплатити обештећење за укупно 4.880 грађана, у укупном износу од 8.750.000 еура. Према евиденцији Фонда, по основу извршних рјешења која су до сада достављена на извршење, преостале обавезе за исплату износе 53.267.038 еура. Напомињемо да овај износ не представља коначан износ свих будућих обавеза по основу обештећења, имајући у виду да се одређени број поступака још увијек налази у раду код надлежних Комисија за повраћај и обештећење. Након окончања тих поступака и достављања извршних рјешења Фонду, обавезе за исплату ће се увећати у складу са Законом”, нагласио је он.
Куртагић је додао да не располажу подацима колико је још захтјева код Комисије, јер је то тијело надлежно за тај процес.
Истакао је и да се не може дати ни прецизна процјена када ће процес реституције бити завршен, јер коначан обим обавеза зависи од поступака који се воде пред Комисијом и броја извршних рјешења – која ће им доставити.
Куртагић је казао и да континуирано извршавају извршна рјешења која им доставља Комисија, по закону и у складу са расположивим средствима.
“Од почетка примјене Закона о повраћају одузетих имовинских права и обештећењу, односно од почетка рада Фонда за обештећење, до 31. јула 2026. године је укупно исплаћено 80.235.723 еура. Исплате обештећења спроводе се од 2005. године, по основу извршних рјешења која Фонду доставља Комисија за повраћај и обештећење. До сада је, по основу правоснажних рјешења, обештећено укупно 9.793 корисника”, закључио је он.
Упитан о изјави министра просторног планирања, урбанизма и државне имовине Славена Радуновића, који је почетком јула саопштио да ће ове године бити обештећени сви којима се дугује до 10.000 еура, Куртагић је нагласио се тај дуг односи на потраживања којима је рјешењем утврђено обештећење до 10.000 еура – а која нису исплаћена у претходним годинама.
Појаснио је да насљедници који по Закону остварују право на обештећење, у удјелима који су им утврђени рјешењем о наслеђивању након смрти бившег власника, остварују право на исплату у проценту који је утврђен Уредбом о исплати обештећења – односно 18 одсто од преосталог износа.
Влада је ову Уредбу утврдила на сједници одржаној 2. јула ове године.

