Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Државни секретар Данило Мрдак присуствовао састанку Одбора за климатске промјене и енергетику

Данило Мрдак, државни секретар за екологију Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма учествовао је на онлине састанку Одбора за климатске промјене и енергетику у организацији Енергетске заједнице.

Радионицу је отворио гдин Јанез Копач, директор Секретаријата Енергетске заједнице који је изјавио да је размјена искустава и мишљења веома значајна за лакше преговарање у међународним процесима у области климатских промјена и енергетике, али и за процес планирања будућих активности.

Државни секретар Мрдак је саопштио да је Црна Гора у потпуности посвец́ена тражењу оптималног одговора на климатске промјене, а све у складу са захтјевима међународне заједнице, јер је то један од најсложенијих изазова нашег времена. “Црна Гора је у процесу европских интеграција, и самим тим, политика Црне Горе у области климатских промјена тежи бити усклађена са политикама ЕУ у наредном периоду”, изјавио је Мрдак.

Потврду посвећености и истрајности Црне Горе у борби против негативног утицаја климатских промјена представља и усвајање Националне стратегије у области климатских промјена до 2030. године, доношење Закона о заштити од негативних утицаја климатских промјена, али и привођење крају процеса ревизије Национално утврђеног доприноса (НДЦ), који као нову циљну вриједност поставља смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште у износу од 2117 кТ ЦО2, односно 35% до 2030. године у односу на базну 1990. годину.

Одбор за климатске промјене и енергетику је дискутовао и о важности постављања нових циљева за обновљиве изворе енергије, енергетску ефикасност и смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште у дугорочном периоду до 2050. године, како би се обезбиједила вец́а регулаторна стабилност, транспарентност националних напора и повец́ала улагања у политику климатских промјена и енергетике.

Састанак је окупио представнике земаља чланица Енергетске заједнице (Албанија, Босна и Херцеговина, Македонија, Молдавија, Србија, Црна Гора, Косово и Украјина), као и представнике Европске комисије и поједине међународне финансијске институције, донаторе и цивилно друштво.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?