Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ЕУ задржала високу подршку грађана

Објављено: 10.06.2022. 14:10 Аутор: Министарство европских послова

Чланство Црне Горе у Европској унији и даље подржава убједљива већина грађана, која има позитиван став о овој заједници и на потенцијалном референдуму би гласала да Црна Гора постане сљедећа земља чланица. То је још једном потврдило ново истраживање јавног мњења „Ставови грађана о европским интеграцијама и процесу приступања ЕУ, које је за потребе Европске уније и Владе Црне Горе урадила агенција DeFacto Consultancy током маја, на репрезентативном узорку од 1.008 испитаника широм земље.

Снажна подршка европској идеји преточена у бројке говори да позитиван став о Европској унији има 76% грађана, а готово подједнак број њих 74,6% подржава приступање Црне Горе Европској унији. Уколико би се сјутра одржао референдум о том питању, на гласање би изашло близу 90 процената бирача, од којих би преко 4/5, ондосно 83,5%, гласало да Црна Гора уђе у Европску унију.

„Основни налаз овог истраживања је да је општа подршка процесу приступања Црне Горе Европској унији остала стабилна и висока. Подршка од 76% оних који имају углавном (51,3%) и веома (24,7%) позитиван став према ЕУ, те 37,2% оних који сматрају да са Европском унијом треба да имамо најјаче политичке, економске и трговачке везе у будућности, даје јасне смјернице у ком правцу треба даље наставити“, казала је Оливера Комар из агенције DeFacto Consultancy приликом презентације резултата истраживања.

Истраживање је потврдило да грађани (43%) препознају Европску унију као највећег страног донатора у Црној Гори, као и да је ЕУ показала највише солидарности према Црној Гори у борби против COVID-19 (39%).

Амбасадорка Европске уније Оана Кристина Попа је истакла да су кризна времена, као што су панедмија корона вируса и агресија Русије на Украјину, само учврстили партнерство и пријатељство Европске уније и Црне Горе, те да резултати истраживања потврђују њихову снажну повезаност.

„Грађани настављају да шаљу досљедну поруку, без обзира на то коју политичку партију подржавају или које су вјере. Желе европску будућност, бољи животни стандард, више послова и боље могућности путовања. Ово је питање националног интереса које превазилази партијске подјеле“, казала је амбасадорка Попа на представљању резултата истраживања у Европској кући.

Скоро четвртина грађана, њих 23% вјерује да ће Црна Гора постати чланица ЕУ већ 2025. године, док 15,2% њих сматра да се то никада неће десити Као главне предности чланства, грађани виде бољи стандард, унапријеђен квалитет живота и отворене границе, док са друге стране сматрају да распрострањена корупција, организовани криминал и недостатак политичке воље у Црној Гори стоје као препрека чланству.

„Црногорске институције и политичке партије морају да конструктивно раде заједно и предузму конкретне акције за унапређење реформи у вези са ЕУ, посебно у области владавине права. Надам се да ће се новоформирана влада надовезати на резултате овог истраживања и дати пријеко потребан подстицај процесу приступања ЕУ“, поручила је Попа.

Потпредсједница Владе и министарка европских послова Јована Маровић изнијела је задовољсто резултатима истраживања имајући у виду чињеницу да Црна Гора преговара већ десет година, те да је стабилан тренд подршке нешто што је ријетко виђено у државама које су раније приступиле ЕУ.

„Грађанке и грађани у ЕУ виде проспертет и побољшање животног стандарда и то нас обавезује да спроводимо реформе и приближимо их ЕУ“, казала је Маровић.

Она је истакла да је процес европске интеграције везивно ткиво за све друштвене актере, те да све политичке партије дијеле тај циљ.

„Ми смо тренутно у позицији да имамо све елементе на столу за убрзаније реформе и приближавање ЕУ – имамо и састав Владе, имамо подршку грађана и неке ствари нам иду на руку од стране ЕУ“, поручила је потпредсједница.

Истакла је да је Влада фокусирана на испуњавање привремених и добијање завршних мјерила у поглављима 23  и 24, без којих нема напретка у осталим поглављима. Маровић је исказала задовољство степеном познавања и интересовања грађанки и грађана за преговарачки процес истакавши да ће Министарство европских послова у наредном периоду радити на комуницирању процеса језиком који је разумљив грађанкама и грађанима Црне Горе.

Детаљније резултате истраживања можете погледати у презентацији која је доступна на овом линку.

ЕВРОПСКА КУЋА

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?