Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Гјека-Моцк: Заједничким пројектима оснажити ромску и египћанску заједницу

Објављено: 14.06.2022. 12:17 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Успјешна сарадња у имплементацији стратешких политика кључна је у остваривању планираних циљева, навео је министар Гјека, са посебним акцентом на боље остваривање основних људских права припадника/ца ромске и египћанске заједнице.

У Црној Гори имају још доста простора за унапређење положаја ромске и египћанске заједнице, те морамо уложити све расположиве ресурсе да им остваримо боље коришћење основних људских права, нагласио је Гјека.

Министар људских и мањинских права Фатмир Гјека разговарао је са регионалним координатором Хелп-а у Црној Гори господином Клаусом Моцком о актуелним заједничким пројектима, те моделима будуће сарадње.

Министар је истакао важност социјалне инклузије ромске и египћанске заједнице у Црној Гори и посебно нагласио значај сарадње у тој области са међународним партнерима. Резултати пројеката које имплементирамо у циљу бољег положаја и квалитетнијег живота припадника ових заједница мотивација су да појачамо напоре и осмислимо даље пројектне активности.

Клаус Моцк честитао је министру на именовању и нагласио важност области у којој Хелп сарађује са Министарством људских и мањинских права. Моцк је рекао да је пројекат “Социјално укључивање Рома/Ромкиња и Египћана/Египћанки уз посредовање сарадника за инклузију” који спроводе Хелп и Министарство људских и мањинских права континуитет Хелп-овог рада на инклузији ромске и египћанске популације у Црној Гори, и да су ефекти рада медијатора/ки у областима запошљавања, социјалне и здравствене заштите препознати и код заједнице и код институција на локалном нивоу.

Пројектом који је започео прошле године обучена су 43 медијатора/ке у социјалној инклузији у области запошљавања, социјалне и здравствене заштите, од којих 34 тренутно има радни ангажман.

Дијана Анђелић, координаторка пројекта појаснила је да су медијатори/ке укључени у рад институција на локалном нивоу- у Бироима за запошљавање, Центрима за социјални рад и Домовима здравља у 11 црногорских општина. Пројекат се финансира у оквиру Програма Европске уније и Владе Црне Горе за запошљавање, образовање и социјалну заштиту (СОПЕЕС 2015-2017), а реализује у 11 општина.

“Ромска и египћанска заједница због својих специфичности, најприје због чињенице да већи дио њих говори албанским или ромским језиком, има бројне користи од посредовања медијатора/ки приликом остваривања гарантованих права, истакла је Анђелић.

Према њеним ријечима циљ пројекта је да се обезбиједи одрживост механизма медијатора/ки кроз систематизацију радних мјеста у институцијама. Тиме би Црна Гора испунила и једну од препорука из посљедњег Извјештаја ЕК о напретку.

Имајући у виду да важност улоге медијатора/ки у социјалној инклузији ромске и египћанске заједнице, Министарство ће дати пун допринос из своје надлежности да систематизује раднно мјесто медијатора/ке у систему јавних служби у Црној Гори, рекао је Гјека.

На састанку је договорено да из својих надлежности сви укључени актери помогну стварању услова за трајни радни ангажман обучених медијатора/ки.

Министар Гјека и представници Хелп-а разговарали су и о другим модалитетима сарадње.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?