Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интензивираћемо рад на испуњењу свих обавеза из поглавља 27

Објављено: 28.10.2021. 11:16 Аутор: КЕИ

„Наш циљ је да, интензивирањем рада на спровођењу активности из Акционог плана за испуњавање завршних мјерила у Поглављу 27 – Животна средина и климатске промјене, испунимо све обавезе које је ЕУ дефинисала у том поглављу. Управо зато у наредном периоду морамо, сви заједно, пружити максимум у погледу реализације и праћења спровођења ових 251 активности“, казао је шеф Радне групе за 27. Поглавље – Животна средина и климатске промјене, проф. др Данило Мрдак.

Данас је одржана конститутивна сједница Радне групе на којој су разматрани предлог Мапе пута за то поглавље, оцјене из извјештаја ЕК за 2021, као и Пословник о раду.

„Имајући у виду да смо током протеклог периода уложили значајне напоре и наставили рад на прикупљању података са циљем идентификовања потенцијалних Натура 2000 подручја, да смо донијели одлуку о државном власништву Улцињске солане, прогласили прво заштићено подручје у мору и номиновали букове шуме унутар НП Биоградска гора за уврштавање на УНЕСЦО листу свјетске баштине, овогодишња оцјена ЕК је да постоји ограничени годишњи напредак и одређена спремност за чланство у поглављу 27“, казао је проф. др Мрдак.

Он је истакао да Извјештај ЕК потцртава и бројне изазове у овој области и даје смјернице у правцу њиховог превазилажења, на чему ће Радна група и надлежне институције, заједно са цивилним сектором, радити, кроз спровођење Акционог плана и Мапе пута за ово поглавље. Како је истакао, фокус рада у наредном периоду ће бити  на јачању административних капацитета на националном и локалном нивоу, као и у дијелу инспекције, унапређењу међуресорске координације и креирању одрживог финансијског оквира.

„Већ смо почели и у наредном периоду ћемо интензивирати мјере на очувању и побољшању еколошке вриједности заштиц́ених подручја и потенцијалних подручја Натура 2000, као што су Улцињска солана, Скадарско језеро, ријека Тара и остали ријечни токови, те убрзати израду националног енергетског и климатског плана. Поред тога, морамо интензивирати рад на испуњењу завршних мјерила у областима управљања отпадом, квалитета вода и заштите природе. У том правцу, до краја године планирамо финализацију Планова управљања водама на водном подручју Дунавског и Јадранског слива, а такође нас очекује спровођење хитних акција на ремедијацији нелегалних и неуређених одлагалишта отпада, те даљи рад на усклађивању са европским оквиром за климу и енергетику 2030“, казао је Мрдак.

Радна група за 27. поглавље је формирана 30. јула 2021. и броји 44 члана/ице.

Поглавље 27 се од ове године, у складу са Новом методологијом преговарања, разматра у оквиру кластера 4 – Зелена агенда и одржива повезаност (заједно са поглављима 14 – Саобраћајна политика, 15 – Енергетика и 21 – Транс-европске мреже).

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?