Инвестиција у учионице је инвестиција у дјецу

Објављено: 24.06.2026. 11:38 Аутор: Министарство енергетике и рударства

У оквиру пројекта „Промоција енергетске ефикасности у јавним зградама Црне Горе“ (ПЕЕПБ), завршени су радови на енергетској реконструкцији још једне основне школе, овог пута на сјеверу Црне Горе, ОШ „Ристо Ратковић“ у Бијелом Пољу.

Ова школа дио је Кластера ИВ пројекта, који се спроводи у оквиру Регионалног програма енергетске ефикасности за Западни Балкан (РЕЕП), а реализује се уз финансијску подршку Европске уније и Њемачке развојне банке (КфW), те уз допринос Владе Црне Горе, а носилац пројекта је министарство енергетике и рударства.

Тим поводом, министар енергетике и рударства Адмир Шахмановић и министарка просвјете, науке и иновација проф.др Анђела Јакшић-Стојановић, посјетили су ОШ „Ристо Ратковић” и из прве руке се увјерили у резултате обнове, квалитет радова и разговарали са наставницима и наставним особљем.

Изјава министра енергетике и рударства Адмира Шахмановћа:

Поносан сам што данас стојим испред ОШ „Ристо Ратковић“ — школе која је постала дио зелене Црне Горе. Радови су готови, а мјере су имплементиране — од термоизолације до модернизованих система гријања. Иза сваке цифре о уштеди енергије стоји дијете које више неће сједити у хладној учионици, наставник који може да се посвети настави, а не борби с неусловним простором. Улажемо у дјецу јер су они у суштини наша најважнија инвестиција.

Посебно ми је драго што програм настављамо на сјеверу и што је ово још једна у низу школских установа коју смо модернизовати и омогућили дјацима и наставницима квалитетне услове за боравак и обављање наставе"

Министарка просвјете, науке и иновација, проф. др Анђела Јакшић-Стојановић, истакла је тим поводом:

Ова инвестиција је директно улагање у будућност Бијелог Поља и сјевера Црне Горе. Наши просвјетни радници и ученици коначно добијају безбједно и подстицајно окружење у складу са стандардима XXИ вијека, што ће без сумње подићи и квалитет образовног процеса. У сарадњи са Министарством енергетике и рударства и Министарством јавних радова, настављамо интензивно да радимо на унапређењу квалитета образовне инфраструктуре како би свако дијете имало адекватне услове за образовање”..

Радови на ОШ „Ристо Ратковић“,почели у септембру 2025. године, обухватили су склоп мјера ускладен са стандардима енергетске ефикасности ЕУ.

Реконструкција је обухватила свеобухватан склоп мјера, дакле извршена је структурна санација објекта, укључујући обнову кровних конструкција и хидроизолације те санацију фасаде. У области енергетске ефикасности спроведене су: термоизолација спољних зидова, пода и кровне конструкције, замјена дотрајалих једнокрилних прозора и врата новом високоизолативном столаријом, те модернизација система гријања и хлађења уз прелазак на еколошки прихватљивије изворе енергије. Уграђена је ЛЕД расвјета, а санитарни чворови су реконструисани уз поштовање стандарда приступачности за особе с инвалидитетом.

Пројекат ПЕЕПБ до сада је успјешно завршио реновацију седам школа у Котору, Никшићу, Подгорици, Цетињу и Бару, с импресивним резултатима:

• Уштеде енергије од просјец̀но 59% (3.230 МWх годишње)

• Смањење емисија ЦО₂ за просјец̀но 69% — око 1.400 тона годишње

• Побољање услова учења и рада за око 5.627 ученика и запослених

• Укупна инвестиција у тих седам школа износи око 16,4 милиона еура

Подсјећамо реновиране су: ОШ „Његош“ у Котору, Средња економско-угоститељна школа и зграда Универзитета ДИФ у Никшићу, Гимназија „25. мај“ у Подгорици, ОШ „Ловћески партизански одред“ у Цетињеу, ОШ „Србија“ и ОШ „Југославија“ у Бару те Гимназија и Средња ликовна школа „Петар Лубарда“ на Цетињеу.

Улагање у енергетску ефикасност школа није техничко, оно је и педагошко и вриједносно питање И показује дјеци да заједница преузима одговорност за њихову будућност и за здравље планете на којој ће живјети. Управо зато су јавне образовне установе у средишту програма озелењавања јавне инфраструктуре И пажње ресора енергетике И рударства И Владе Црне Горе.

Када млада особа свакодневно учи и одраста у згради која троши мање енергије, емитује мање угљоводоника и пружа здрав унутрашњи амбијент, она постаје конкретним свједоком да је зелена транзиција могућа и опипљива.

О пројекту ПЕЕПБ

„Промоција енергетске ефикасности у јавним зградама Црне Горе“ (ПЕЕПБ) пројекат је који Министарство енергетике и рударства Црне Горе спроводи од децембра 2019. године, као дио Регионалног програма енергетске ефикасности за Западни Балкан (РЕЕП). Пројекат финансирају Њемачка развојна банка (КфW) кредитом од 45 милиона еура и Европска унија грантом од 4,785 милиона еура, уз сопствени допринос Црне Горе од 10 милиона еура — укупне вриједности око 60 милиона еура. Циљ пројекта је енергетска реконструкција и модернизација до 20 јавних зграда укупне површине око 80.000 м². Пројекат се планира оконцати до децембра 2027. године, а процјењује се да ће годишње донијети уштеде од око 7.616 МWх енергије и смањење емисија ЦО₂ за око 4.171 тону.

О Регионалном програму енергетске ефикасности (РЕЕП)

Регионални програм енергетске ефикасности на Западном Балкану (РЕЕП) кључни је инструмент Европске уније за зелене инвестиције у региону, покренут 2013. године у сарадњи са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД) и Њемачком развојном банком (КфW). У оквиру програма, 540 јавних зграда широм Западног Балкана биће или су већ обновљене према унапријеђеним стандардима енергетске ефикасности. Од 2013. године, РЕЕП је генерисао уштеде енергије од 1.220 ГWх годишње и допринио избјегавању емисија од 730.000 тона ЦО₂. РЕЕП је препознат у Економском и инвестиционом плану Европске комисије за Западни Балкан као један од водећих пројеката у оквиру иницијативе „Талас реновирања“ у инвестиционом прозору „Чиста енергија“.

Кадрове и дрон снимак ОШ "Ристо Ратковић" можете преузети са слиједећег линка: 

хттпс://wе.тл/т-вxјрWФгсЈвМЈсзрY

Галерија

gallery.media[0].alt
1/7
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?