- Влада Црне Горе
Ивановић: Реформски процес учвршћује европску перс...
Ивановић: Реформски процес учвршћује европску перспективу Црне Горе

Црна Гора има реалну амбицију да постане 28. чланица Европске уније до 2028. године, поручио је потпредсједник Владе за вањске послове у интервјуу за портал "Focus Europe" и италијански лист "Quotidiano nazionale", истичући да је земља најнапреднији кандидат у процесу проширења.
Према његовим ријечима, циљ „28. чланица до 2028“ није само политички слоган, већ конкретан план заснован на досадашњем напретку и интензивирању реформи. Како је нагласио, Црна Гора већ више од деценије води приступне преговоре и тренутно је најдаље одмакла међу државама кандидатима, што потврђује и број затворених поглавља, али и чињеница да је Црна Гора била прва, још увијек и једина, држава кандидат која је 2024. године добила позитиван извјештај о испуњености привремених мјерила у поглављима која се тичу владавине права и борбе против организованог криминала и корупције, а што је услов за даљи напредак у преговорима.
Ивановић је истакао да влада жели да преговоре са ЕУ закључи већ до краја 2026. године, чиме би остало довољно времена за ратификацију приступног уговора у државама чланицама. Овакав сценарио би омогућио пуноправно чланство до 2028. године, па чак и учешће црногорских представника на европским изборима 2029. године.
Кључ успјеха је, наводи Ивановић, у спровођењу реформи, посебно у области владавине права и усклађивања са европским стандардима, што се сматра основним условом за напредак ка чланству.
Потпредсједник Владе истиче да процес проширења није једностран – осим спремности Црне Горе, неопходна је и политичка воља унутар саме Европске уније, али и да се у Бриселу осјећа нови моментум за проширење, посебно у контексту безбједносних изазова у Европи. Подршка је јасна и са стране држава чланица ЕУ, које пружају и експертску помоћ црногорској администрацији.
Желио бих такође посебно да поменем одличне односе које Црна Гора има са Италијом, као и снажну подршку Италије нашем путу ка приступању Европској унији. Наша билатерална сарадња је веома чврста и посебно смо захвални на помоћи коју је Италија пружила током шумских пожара прошле године, навео је Ивановић.
Црна Гора је притом јасно позиционирана као стабилан и поуздан партнер, чланица НАТО-а и држава која жели додатно да ојача везе са ЕУ и привуче стране инвестиције.
На то можемо додати и природне љепоте које имамо, љубазност људи, као и то да смо мултикултурално и мултивјерско друштво — друштво које заиста може на конструктиван начин допринијети разноликом идентитету Европске уније, док с економског становишта, Црна Гора може бити кључна тачка када је ријеч о трговини и економији, имајући у виду њен географски положај, рекао је Ивановић.
Иако је напредак евидентан, изазови на европском путу могу укључивати и препреке, међу којима су унутарполитичко јединство и потреба за јачањем институција и административних капацитета.
На питање о негативном страном мијешању у унутрашњу политику, потпредсједник Ивановић је истакао да бржи прогрес у приступним преговорима и снажније присуство ЕУ у Црној Гори, али и државама региона, значи и да би сваки потенцијални покушај негативног утицаја био осуђен на неуспјех.
Црна Гора, поручио је Ивановић, види чланство у ЕУ као историјску прилику – не само за сопствени развој, већ и као добар сигнал за цијели Западни Балкан.
Говорећи о регионалним односима, Ивановић каже да се регионална сарадња често представља као услов сарадње с Европском унијом, те да постоје бројне регионалне иницијативе у којима Црна Гора учествује.
Једна од тих иницијатива је Берлински процес, покренут 2014. године, у оквиру којег ће Црна Гора ове године преузети предсједавање, што ће бити прилика да се поново потврди регионална сарадња која је веома практична, јер се односи на инфраструктуру, образовање, социјалну заштиту, итд.
Комплетан интервју доступан је на линку: https://www.focuseurope.it/28-by-28-il-montenegro-sara-il-prossimo-membro-dellunione-europea-dice-il-vice-primo-ministro-per-gli-esteri/

