- Влада Црне Горе
Ивановић са министром Кирном о даљем развоју црног...
Ивановић са министром Кирном о даљем развоју црногорско-аргентинских односа

Другог дана боравка у Буенос Ајресу, у оквиру званичне посјете Републици Аргентини, потпредсједник Владе за вањске и европске послове др Филип Ивановић, састао се са министром вањских послова Аргентине, Паблом Кирном Магранеом.
На састанку са Кирном потврђена је спремност обје стране да унаприједе политички дијалог и подстакну развој конкретних облика сарадње између двије државе. Размотрене су могућности јачања међусобних веза у области вањске политике, економије, културе и образовања, уз обострану оцјену да постоје значајни капацитети за даље продубљивање партнерства.
Потпредсједник Ивановић је истакао да ће 2026. година, у којој се обиљежава 120 година од успостављања дипломатских односа Црне Горе и Аргентине, представљати изузетну прилику за организовање заједничких активности посвећених историјском насљеђу и будућим перспективама сарадње. У том оквиру размотрена је могућност интензивирања институционалних контаката и развоја иницијатива од дугорочног значаја.
Саговорници су се сагласили да Аргентина и европске државе, укључујући Црну Гору, дијеле дубоке историјске и вриједносне везе, посебно имајући у виду миграционо насљеђе и велики број грађана Аргентине европског поријекла. У том контексту наглашен је значај посјете потпредсједника Ивановића, као важан подстицај за конкретизацију односа кроз ширење уговорне базе, инвестиције и заједничке пројекте.
Потпредсједник Ивановић је посебно истакао историјски значај аргентинско-црногорских односа, подсјетивши да је у Буенос Ајресу отворено прво дипломатско представништво Црне Горе на америчком континенту, што свједочи о дугој и континуитетној сарадњи.
У наставку програма посјете, потпредсједник Ивановић разговарао је и са представницима угледног Аргентинског савјета за међународне односе (CARI), гдје су размијењена мишљења о спољнополитичким приоритетима двије државе, односима Латинске Америке и Европе, као и савременим међународним кретањима.
Разговори су обухватили и теме сарадње у области високог образовања, укључујући повезивање универзитета, могућности студентских и стручних размјена, као и развој заједничких програма који би могли бити додатно унапријеђени захваљујући visa-free режиму који постоји између двије државе.
На маргинама посјете, потпредсједник је разговарао и са представницима националних медија, представивши кључне приоритете вањске политике Црне Горе, са посебним освртом на процес приступања Европској унији и значај јачања партнерских односа са државама Латинске Америке.

