Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Како уз помоћ енергетске ефикасности смањити потрошњу енергије у зградама

Објављено: 06.10.2021. 12:11 Аутор: ецопортал.ме

Сектор зградарства има огроман потенцијал за уштеду енергије и идентификован је као један од најважнијих у области унапређења енергетске ефикасности у Црној Гори, а највећи изазов биће смањење потрошње енергије у стамбеним зградама, наводи се у одговорима достављеним Ецопорталу из Министарства капиталних инвестиција.

Типологија стамбених зграда

Како су нам саопштили, у току су припреме правилника, урађена је типологија стамбених зграда, израда софтвера је у току, као и измјене Закона о ефикасном коришћењу енергије гдје смо предвидјели увођење енергетских пасоша. 

-Такође, користиће се софтверски системи у које ће инжењери енергетске ефикасности уносити податке о енергетској сертификацији зграда и који ће омогућавати праћење унапређење енергетске ефикасности у зградама као и изворе финансирања у овој области – казали су из Министарства.

Они су навели и најчешће мјере које доприносе уштеди енергената и до 50% у старим зградама: стављање савременог термоизолационог слоја на зидове, термоизолација крова или међуспратне конструкције, замјена дотрајалих прозора или постављање изолационих трака на прозоре или врата који слабо дихтују.

У току је, како су саопштили, процес реализације Програма „Енергетски ефикасан дом” гдје је Министарство капиталних инвестиција издвојило из буџета 200.000 еура за 2021. годину. 

Такође, предвиђена је нова фаза за овај Програм у 2022. години, а тачан износ Министарство ће имати након усвојеног буџета за наредну годину. Министарство разматра и неке нове идеје за сличне пројекте, али такође мора имати у виду ограничење буџетских средстава усред ковид пандемије – додаје се из Министарства.

Пројекат „Унапријеђење енергетске ефикасности у јавним зградама”, како су саопштили,  реализује се  по основу Уговора о кредиту и Уговора о гранту, потписаног између КфW банке и Владе Црне Горе, у децембру 2019.године и Посебног уговора, потписаног у августу 2020. године.

– За потребе имплементације пројекта  обезбијеђен је зајам од КфW банке у износу од 45 милиона еура и грант од стране Европске комисије, преко Регионалног фонда за енергетску ефикасност (РЕЕП Плус), кроз Wестерн Балкан Инвестмент Фрамеwорк (WБИФ) у износу од 4,785,067.87 еура. Планирано је да Влада Црне Горе обезбиједи сопствена средства, као подршку имплементацији кредита, у износу од највише 10 милиона еура – појаснили су из Министарства.

Пројекти за катуне

Директорат за енергетику и енергетску ефикасност је 2011. године покренуо пројекат енергетске ефикасности за домаћинства која су на катунима, у жељи да се што већем броју домаћинстава омогуће бољи услови живота и рада, као и да се створе услови за повећавање броја сточара на катунима.

-Уградњом фотонапонских соларних система рјешавају се проблеми снабдијевања електричном енергијом, што смањује потребу за електрификацијом одређених подручја, а енергија добијена на овај начин је бесплатна за кориснике објеката. Пројекат „Соларни катуни“, заједно са пројектом Монтесол, представља пионирски пројекат у области валоризације значајног соларног потенцијала у Црној Гори. Тренуто у Црној Гори Министарство капиталних инвестиција у сарадњи са Електропривредом ради на пројектима уградње соларних панела за производњу енергије на мјесту размјене конекције.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?