Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Конференција ЕУСАИР: Заједнички проблеми траже заједничка рјешења

Објављено: 05.08.2022. 15:15 Аутор: Министарство европских послова

Земље чланице Стратегије ЕУ за јадранско-јонски регион (ЕУСАИР) дијеле исто море, ријеке, повезане су планинским масивима зато треба да се заједно суочавају са проблемима и да их заједно рјешавају, поручено је данас на ЕУСАИР конференицији „Еколошка повезаност у јадранско-јонском региону“ која се одржава у оквиру Греен Монтенегро међународног филмског фестивала.

Отварајући регионалну ЕУСАИР конференцију на Жабљаку потпредсједница Владе и министарка европских послова Јована Маровић подсјетила је да је Декларација о Црној Гори као еколошкој држави усвојена управо на Жабљаку, покрај Црног језера.

„Иако за протеклих 30 година нисмо много учинили да тај назив оправдамо, не одустајемо од концепта еколошке државе. Такав концепт је јединствен у свијету и уз добро брендирање и очување животне редине, можемо много постићи“, казала је Маровић.

Она је додала да је осим макро-регионалне, неопходна и сарадња са осталим ресорима, са цивилним друштвом, НВО сектором.

„Ово је тема која захтијева општи друштвени консензус. Заштита животне средине је хоризонтално питање, и мора се радити на више нивоа и потенцирати међуресорна сарадња. Оно што је посебно битно је да се морају ускладити прописи и активности на локалном и националном нивоу“, објаснила је Маровић.

Како је појаснила, кроз координацију преговарачког процеса, ЕУ фондова и рад на јачању владавине права, Министарство европских послова је увезано и са реформским процесима у области заштите животне средине која је од великог значаја за наредовање према чланству у ЕУ.

„ Да би смо испунили очекивања и стандарде које нам је ЕУ задала  у преговарачком поглављу 27 – Заштита животне средине и климатске промјене, у обавези смо да се суочимо и рјешавамо сва спорна еколошка питања. С друге стране, сви претприступни фондови имају компоненту заштита животне средине, што значи да сваки програм има одређени проценат еколошких пројеката“, рекла је Маровић.

„Стратегије, политике и закони само су основа за унапрјеђење стања, али морамо све то спровести на дјелу. Зато нам је и битно макро-регионално повезивање и овакве конференције, како би размијенили искуства, научили нешто једни од других и помогли једни другима да се суочимо са изазовима“, казала је директорица директората за заштиту природе у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, Тамара Брајовић.

Она је указала на значај увезивања заштите природе и афирмације еколошке свијести и едукације кроз културу и умјетност додатно афирмише екошка свијест и унаприједи едукација.

“Наш циљ је да заједничким снагама омогућимо да принципи и значај заштите природе допру до сваког грађанина наше прелијепе земље. Ова генерација нема право да даље троши и девастира природна богатства, већ мора са дужном пажњом и поштовањем да их очува за наше потомке. Уз поруку кампање МЕППУ – За једину на свијету. Наша је. Чувајмо је. желим нам успјешну конференцију и даљу сарадњу, а свима нама еколошку Црну Гору која може бити примјер у региону за очување природе и здравију животну средину за генерације које долазе”, казала је Брајовић.

Принц Никола Петровић казао да је Фондација Петровић Његош посвећено ради на доприносу заштите животне средине у Црној Гори, али и упозорио да се данас убрзање климатских промјена више не рачуна деценијама него годинама и да је крајњи моменат да покушамо да промијенимо или макар поправимо овај фатални тренд. Ипак, како је додао, далеко смо од рјешења.

„У политици смо непријатељи, у економији конкуренти, али у екологији, сви смо браћа. Зато су све борбе за заштиту нашег еко система заједничке борбе. Нека буде што бити не може“, поручио је принц Никола Петровић.

Директор Националних паркова Црне Горе, Александар Булатовић поручио је да је политика овог јавног предузећа да националне паркове очува уз највеће могуће техничке услове, пратећи ЕУ вриједности и добре праксе.

„Национални паркови су сложени природни, друштвени, економски системи који су дом локалног становништва који живе и раде унутар њихових граница, то су локације од друштвеног значаја на свјетском нивоу, као што је и ова УНЕСЦО локација Црног језера. Управо зато представљају нераскидиву нит између човјека и природе и пробуђују свијест о потреби њеног учувања“, казао је Булатовић.

На ЕУСАИР конференцији, кроз три сесије, партнери из земаља чланица ЕУСАИР Стратегије, представници цногорских министарстава, невладиних организација које се баве заштитом животне средине, говорили су и размијенили искуства о заштити мора, просторном планирању, повезаности, зеленим и плавим коридорима, темама које управо и чине стубове Стратегије ЕУ за јадранско-јонски регион.

МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?