- Влада Црне Горе
Копривица: Зауставили смо годишње одливе од преко ...
Копривица: Зауставили смо годишње одливе од преко 6 милиона еура на иностраним сајтовима за игре на срећу
Годинама су се из Црне Горе одливале енормне суме новца које нијесу биле под било каквом контролом државе, а услед чега је штету трпио државни буџет. Наиме, у дужем временском периоду се употребом домаћих платних картица издатих у Црној Гори вршио пренос велике количине новца на иностране сајтове приређивача игара на срећу, односно према иностраним трговцима којима је додијељен трговачки категоризациони код који се односи на коцкање и клађење.
Тако је рецимо у 2022. години 4 911 платних картица употребљено за ту сврху, извршено чак 132 109 трансакција, а вриједност тих трансакција износила је 6 315 019,61 еура. У наредној тј. 2023. години је употребљено 5 118 платних картица за плаћање према иностраним сајтовима за игре на срећу, извршено 133 445 трансакција, у укупној вриједности 6 183 943,93 еура.
Услед наведеног држава није имала контролу над тим приређивањем игара на срећу, нити је могла убирати приходе за буџет, а да не говоримо о последичном изостанку контроле и спречавања зависности и других негативних друштвених појава.
Управо су наведене чињенице биле разлог за оправдану законодавну интервенцију 2023. године, на основу које смо прописали да је забрањено:
1) учествовање у иностраним играма на срећу за које се улози плаћају на територији Црне Горе;
2) прикупљање улога у Црној Гори за учествовање у играма на срећу које се приређују у иностранству.
Тренд одлива се наставио и у првом кварталу 2024. године када је 1 998 картица употребљено, обављено 30 367 трансакција у вриједности од 1 296 541,45 еура, након чега је услиједила снажна интервенција Координационог тијела и надлежних институција, прије свега Управе за игре на срећу и Централне банке.
Координационо тијело за заштиту и унапређење јавног интереса у области игара на срећу је сачинило анализу и утврдило смјернице и препоруке, након чега је и Управа за игре на срећу ефикасно поступила и донијела одлуку, која је упућена свим банкама, а Централна банка је ефикасно остварила контролу. Обје институције су заступљене у Координационом тијелу. Утврђено је да су све банке поступиле у складу са законским захтјевима и блокирале трансакције које су идентификоване као уплате ка страним правним лицима са трговачким категоризационим кодом за клађење и коцкање.
Седам банака су блокирале ове трансакције у мају 2024. године, једна банка у јуну 2024. године, док су три банке у јулу 2024. блокирале трансакције. Ове четири банке су морале да се технички прилагоде и додатно разјасне сва техничка питања са Централном банком и Управом за игре на срећу, што је и учињено.
Након ове свеобухватне интервенције у четвртом кварталу 2024. и првом кварталу 2025. године, ниједна картица за ову сврху није употребљена, нити је обављена иједна трансакција тј.плаћање ка овим сајтовима, те самим тим у том периоду није се одлио ниједан еуро ка иностраним сајтовима по овом основу. Тиме је остварен циљ закона, као и извршена ефикасна координација надлежних органа, у сврху заштите државног интереса, а што је и констатовано на последњој сједници Координационог тијела.