Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Коришћење ИПА средстава унаприједило живот грађана

Објављено: 03.03.2021. 12:45

„Коришћењем ИПА средстава све општине раде на остваривању заједничког циља, а то је да допринесу европском путу Црне Горе и општој добробити грађана. Уложеним средствима се настоји допринијети и што равномјернијем развоју свих општина у Црној Гори, унапређењу пословног амбијента и креирању нових радних мјеста“, саопштио је савјетник замјеника главног преговарача-националног ИПА координатора, Бојан Вујовић на Радионици о ЕУ фондовима - резултати и перспектива за општине.

Вујовић је истакао да су, у процесу приступања ЕУ, средства опредијељена кроз Инструмент претприступне подршке изузетно значајна за спровођење реформи које, прије свега, треба да унаприједе квалитет живота црногорских грађана.

„ЕУ подршка треба да допринесе јачању институција и владавини права, реформи државне управе, реформи привреде, већем поштовању људских и мањинских права, промоцији родне равноправности, јачању цивилног друштва, унапређењу локалне и регионалне сарадње, као и достизању одрживог развоја и смањењу сиромаштва“, рекао је Вујовић.

Он је подсјетио да је, у периоду од 2007. до 2013. године, путем ИПА пројеката у Црну Гору је уложено 235,7 милиона еура, док кроз нови финансијски оквир за период 2014-2020 - Ипу ИИ, Црна Гора има на располагању 279,1 милиона еура. Када је у питању ИПА ИИИ, како је појаснио, једна од значајних новина током периода 2021-2027 је да неће постојати унапријед дефинисане алокације по државама, а главни критеријуми за одобравање пројеката биће њихова стратешка релевантност и спремност за спровођење.

Помоћница Генералног секретара Заједнице општине Црне Горе, Вања Старовлах је истакла да локалне самоуправе треба да буду препознате као дио управе најближи грађанима, па тиме и њиховим потребама и проблемима, који треба да има значајну улогу приликом припреме, имплементације и мониторинга ИПА ИИИ програма. С тим у вези, она је поручила да децентрализација треба да буде стална димензија финансијске и политичке подршке коју ЕУ даје земљама Западног Балкана.

„Највећа корист за локалне самоуправе би биле грант шеме које би биле веома сличне кохезионим фондовима ЕУ, које би додатно припремиле локалне управе за коришћење ових, веома издашних фондова који се користе у земљама чланицама. На тај начин бисмо били у могућности да унаприједимо јавне услуге и квалитет живота наших грађана примјењујући релевантне стратешке политике ЕУ“, поручила је Старовлах.

Како је појаснила, на тај начин би се обезбиједили конкретни резултати у локалним заједницама, чиме би се грађани у свом комшилуку, у свом граду, могли увјерити у европске стандарде и вриједности, имајући у виду да локалне самоуправе имају велику одговорност, како за унапређење квалитета живота, тако и за одржавање повјерења грађана у процес ЕУ интеграција.

Радионица је организована у оквиру пројекта Подршка Канцеларији нипака у надгледању и евалуацији текућих ИПА програма и припреми будуће ИПА подршке, који финансира ЕУ с циљем размјене искуства, представљања резултата у досадашњем спровођењу Ипе, као и пружањем информација у вези са новом финансијском перспективом за период 2021-2027, Ипом ИИИ.

На радионици је учествовао више од 60 учесника, представника локалних самоуправа, министарстава, Делегације Европске уније, Заједнице општина и Канцеларије за европске интеграције.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?