Мартиновић – Miller: Видљив напредак Владе и Министарства на путу ка ЕУ

Резултати Владе и Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера на европском путу су видљиви и више него икад постоји велика могућност за убрзање приступних преговора, поручено је са састанка министра туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Владимира Мартиновића и шефа јединице за Црну Гору и Србију у Директорату за сусједску политику и преговоре о проширењу Michaela Millera.

Састанак је оџан у Бриселу у оквиру званичне посјете министра Мартиновића.

Министар Мартиновић је на самом почетку, презентујући постигнуто, кроз усвајање сета закона истакао снажну посвећеност преговарачком процесу и спремност за интензивирање активности на реализацији обавеза из Акционог плана за завршна мјерила Животна средина и климатске промјене – Поглавље 27. Такође је апострофирао очекивања од нове преговарачке структуре на челу са новоименованим шефом Радне групе преговарачког Поглавља 27 и чланом преговарачког тима Кластер 4 – Зелена агенда и оџива повезаност, Ненадом Витомировићем.

Узимајући у обзир комплексност Поглавља 27, чије затварање се очекује на самом крају преговарачког процеса, мјере ране интеграције би биле више него значајне у циљу јачања административних капацитета и обезбјеђивања високог степена спремности за чланство даном приступања, додао је Мартиновић.

Министар Мартиновић је захвалио на континуираној подршци ЕУ и нагласио чврсту опредијељеност Владе на Европском курсу. Саговорници су се сагласили да је ово једна од ријетких шанси када Црна Гора има прилику да убрза затварање кључних поглавља и уђе у ЕУ.

Шеф D2 Јединице за Црну Гору и Србију у Директорату за сусједску политику и преговоре о проширењу, Miller, истакао је потребу да се заџи ново – постигнути консензус политичког спектра у Црној Гори у вези реформи ЕУ.

„Процес приступања ЕУ је заснован на учинку и суштина се није промијенила. Испуњавање привремених мјерила у Поглављима 23 и 24 је највећи приоритет. Временски рок за добијање IBAR-a (оцјене испунености привремених мјерила) је амбициозан и захтјева снажно политичко вођство и снажну укљученост многих институција.“ Посебно код Поглавља 27 г. Miller истиче да ЕУ жели да уложи све напоре како би помогла Црној Гори у остваривању напретка код испуњавања завршних мјерила у преговарачком Поглављу 27.

Честитајући на постигнутим резултатима и усвојеном Закону о управљању отпадом и усвојеној Националној стратегији управљања хемикалијама, Miller је истакао да фокус сада треба да буде на њиховој ефективној имплементацији. „Наша посвећеност и одлучност су јаче него икада и Европска комисија је спремна да блиско сарађује са Црном Гором на њеном европском путу, кроз пружање адекватне помоћи и подршке. План раста за Западни Балкан и његова реформска агенда отварају могућност за велике потенцијалне инвестиције у развоју инфраструктуре ове земље. Међутим, Црној Гори су неопходне суштинске реформе и усвајање Националног енергетског и климатског плана је приоритет у том контексту.“

Саговорници су се сагласили око сложености Поглавља 27 и његове захтјевности, у финансијском смислу и у смислу административних капацитета, посебно у области управљања отпадом, заштити природне средине и климатских промјена, узимајући у обзир процес имплементације и обавезе које захтијевају укљученост и напоран рад бројних ресора.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?