Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Миљанић са представницима Савјета Европе: Подршка антикорупцијским мјерама Црне Горе

Објављено: 18.02.2023. 09:00 Аутор: Кабинет министра без портфеља

Министар Зоран Миљанић примио је тим Одјељења за економски криминал и сарадњу Савјета Европе који га је упознао са Пројектом за борбу против економског криминала у оквиру Хоризонталног програма за Западни Балкан и Турску.

Ријеч је о пројекту који суфинансирају Европска унија и Савјет Европе, а спроводи Савјет Европе.

Министар Миљанић информисао је госте о антикорупцијским иницијативама које реализује 43. Влада Црне Горе. Он је казао да Национални савјет за борбу против корупције чине министри, тужиоци, челници институција које су задужене за борбу против корупциије, те представници НВО сектора и да су сви они укључени у израду Стратегије за борбу против корупције, која ће бити први документ те врсте у Црној Гори.

Ова Влада показала је политичку вољу за коначан обрачун са корупцијом и организованим криминалом – казао је Миљанић.

Он је истакао да је држава због опструкције појединаца из система, кренула са највишег нивоа у рјешавање дугогодишњег екоцида на Морачи који је угрозио водоизвориште Боље сестре, односно снабдијевање водом црногорског приморја.

Угрожавање водоизворишта је примјер опструкције и корупције у институцијама које су на уштрб јавног иниастереса угрозиле водоснадбијевање приморја и туризам који је данас најважнија привредна грана у Црној Гори – казао је Миљанић, додајући да је корупција у Црној Гори од партнерских држава означена као ендемска појава, што је разлог више за енергичне и синхронизоване акције институција, које ће се супроставити тој пошасти.

Представници Савјета Европе информисали су министра Миљанића да Пројекат има за циљ да подржи напоре црногорских институција у развоју политика, законодавства и капацитета за ефективно спречавање и борбу против корупције, прање новца и финансирање тероризма у складу са стандардима Савјета Европе и правном тековином Европске уније.

Како би се то постигло на најефикаснији начин, у оквиру пројекта идентификују се главни приоритети у релевантним областима, а ријеч је о прилагођавању потребама и институцијама корисницима пројекта.

Трећа фаза Пројекта за борбу против економског криминала у Црној Гори трајаће четири године и предвиђа дугорочну сарадњу у области јачања ефикансости и ефективности у области борбе против корупције и прања новца. Представници Савјета Европа изразили су спремност да подрже Национални савјету за борбу против корупције у изради антикорупцијске Статегије, која би требало да буде завршена до краја 2023. године.

Zoran Miljanić - tim Odjeljenja za ekonomski kriminal i saradnju Savjeta Evrope (16.02.2023.)
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?