Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Митровић у радној посјети Никшићу

Министар екологије, просторног планирања и урбанизма, Ратко Митровић, са сарадницима, боравио је данас у радној посјети Никшићу, заједно са в.д.директором Управе јавних радова, Бором Лучићем.

На састанку са предсједником Општине Никшић, Марком Ковачевићем, разговарано је о предстојећим измјенама и допунама ПУП-а Никшић, изградњи рециклажног центра као и развојним пројектима које општина планира, посебно за развој одрживог туризма.

Констатовано је да је потребно сагледати захтјеве за додатним планирањем садржаја, како су предложили из Општине, како би се исти размотрили и евентуално уврстили у измјене и допуне ПУП-а Никшић који је у току. Посебно је наглашено да је неопходно сагледати енергетске потенцијале Општине Никшић, како би, уколико буде оправдана енергетска валоризација, исти били имплементирати у ПУП Никшић.

Када је у питању изградња регионалног рециклажног центра, о чему је јавност већ упозната, на састанку је констатовано да Министарство израђује Студију изводљивости која би ускоро требало да буде завршена, и која ће садржати предлоге локација за његову изградњу, а након завршених процедура, приступиће се расписивању тендера.

Министру Митровићу је предочено и да Општина Никшић има могућност изградње фабрике за рециклажу гума, отпадног уља, пластике и медицинског отпада.

Министар Митровић и директор Лучић су, након састанка са руководством Општине Никшић, одржали и састанак у ЕПЦГ са циљем интензивирања будуће сарадње у области зелене енергије.

На састанку је посебна тема био пројекат Солари 3000+. У складу са стратешким правцима у области развоја зелене економије, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма је у претходном периоду у сарадњи са Елекропривредом Црне Горе (ЕПЦГ), Фондом за заштиту животне средине-ЕКО ФОНД, Црногорским електродистрибутивним системом-ЦЕДИС, и другим надлежним органима започело развијање пројектне идеје у вези са реализацијом Пројекта подршке грађана Црне Горе при куповини и уградњи фото напонских панела снаге до 10кW за индивидулне стамбене објекте и уградње фото напонских панела до 30кW за правна лица и јавне установе. Циљ пројекта је, између осталог, подстицај развоју зелене економије, али и заштита животне средине и смањење емисије ЦО2 и подизање стандарда домаћинстава и правних лица.

Планирано је да носилац Пројекта буде ЕПЦГ, која ће кроз пројекат кредитирати домаћинства у износу од 80% и спровести остале активности које се односе на организацију и пружање услуга уградње фотонапонских панела заинтересованим корисницима, док ће се Влади Црне Горе предложити да преко Еко фонда субвенционира 20% укупне вриједности куповине и уградње панела сваком кориснику Пројекта. У току су активности на припреми јавних позива за набавку опреме и кориснике Пројекта, док је Јавни позив за финасирање Пројекта који је објавио ЕПЦГ у фази преговора са понуђачима, односно потенцијалним кредиторима.

Када је у питању изградња соларних електрана на локацији Бриска гора, на састанку је договорено да ЕПЦГ достави Министарству елаборат о могућностима прикључења планиране соларне електране на постојећу преносну мрежу, како би се, кроз евентуалне измјене и допуне планских докумената створили потребни услови за изградњу објеката зелене енергије.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?