- Почетна
Министарство регионално-инвестиционог развоја и сарадње са невладиним организацијама Министар Суљевић се састао са представницима делег...
Министар Суљевић се састао са представницима делегације ЦИНГО Савјета Европе

"Снажно и независно цивилно друштво један је од најважнијих савезника државе на путу ка Европској унији", поручено је на састанку министра Ернада Суљевића са делегацијом Конференције међународних невладиних организација Савјета Европе (ЦИНГО), која борави у званичној посјети Црној Гори од 23. до 25. јуна.
Министар Суљевић представио је активности које Министарство спроводи у циљу унапређења положаја и улоге цивилног друштва, са посебним освртом на завршну фазу припреме новог Закона о невладиним организацијама, израду Стратегије сарадње органа државне управе и НВО за период 2027–2031, поновно активирање Савјета за сарадњу са невладиним организацијама након више од четири године, као и процесе дигитализације и јачања финансијске подршке цивилном сектору.

Посебно је истакао да је за финансирање и кофинансирање пројеката и програма невладиних организација у 2025. години опредијељено рекордних 7,54 милиона еура, чиме држава потврђује опредијељеност да организације цивилног друштва буду активни партнери у креирању и спровођењу јавних политика.
Нема развијеног, отвореног и демократског друштва без снажног и независног цивилног сектора. Наш циљ је да организације цивилног друштва буду равноправан партнер институцијама, а не само учесник консултативних процеса. Зато градимо систем који подстиче дијалог, транспарентност и активно учешће грађана у доношењу одлука, поручио је министар Суљевић.

Говорећи о новом Закону о невладиним организацијама, министар је нагласио да је припремљен кроз инклузиван процес и широке консултације са цивилним сектором, уз настојање да се успостави равнотежа између заштите слободе удруживања и примјене међународних стандарда.
Представници ЦИНГО делегације поздравили су напредак Црне Горе у јачању институционалног дијалога са цивилним друштвом и истакли значај наставка реформи усмјерених на заштиту грађанског простора, демократско учешће грађана и примјену стандарда Савјета Европе.
Састанку министра Суљевића и представника ЦИНГО делегације присуствовале су државна секретарка Мирсада Бошњак и генерална директорица Директората за невладине организације и политичке партије Суада Мусић.

