Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка Тамара Срзентић учествовала на СИГМА министарској конференцији земаља Западног Балкана

Објављено: 23.02.2022. 11:23

Srzentic -Sigma konferencijaТамара Срзентић, министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија учествовала је на СИГМА министарској конференцији “Добра јавна управа за бољи живот грађана на Западном Балкану”, гдје је са министрима земаља региона и представницима СИГМА говорила о реформи јавне управе у региону, као и процјени стања реформе и напретку у земљама Западног Балкана.“Модерна и добра јавна управа игра кључну улогу у економском и друштвеном развоју, а пандемија ЦОВИД-19 додатно је нагласила важност ефикасне и агилне јавне управе. У Црној Гори смо претходне године посвећено радили са јавним службеницима, цивилним сектором, бројним невладиним организацијама на осмишљавању Стратегије реформе јавне управе која представља заједничку визију и подиже љествицу како треба да изгледа јавна служба 21. вијека, са снажним акционим планом и индикаторима успјешности”, казала је Срзентић на министарском панелу.Srzentic -Sigma konferencijaНа конференцији “Добра јавна управа за бољи живот грађана на Западном Балкану”, коју су отворили Mathias Cormann, генерални секретар OECD-а и Olivér Várhelyi, европски комесар за сусједство и проширење, представљени су налази Мониторинг извјештаја SIGMA за 2021. годину.

У уводном обраћању генерални секретар OECD Mattias Coleman се осврнуо на важност сарадње OECD, посебно кроз SIGMA, са регионом Западног Балкана и нагласио значај квалитетног образовања за добру јавну управу, посебно како би администрације боље одговарале на захтјеве грађана и привреде.

С тим у вези, европски комесар Оливер Вархељи је подсјетио да Европска комисија и ОЕЦД већ 30 година успјешно сарађују, те да регион има искреног партнера у овим институцијама. Истакао је важност реформе јавне управе у процесу интеграција, што је препознато и у новој методологији за преговоре. Нагласио је да мотивисана, ефикасна и ефективна јавна управа може креирати квалитетан правни и стратешки оквир, како би се убрзали преговори и обезбиједила тржишна економија у земљама Западног Балкана.

Представници SIGMA су се осврнули на поједине дјелове Извјештаја, дали поређење и статус напретка у односу на 2017. годину и том приликом констатован је напредак у свим земљама региона, али и посебно истакнуто на потребу да се настави са ефикасном имплеметацијом стратешких докумената и донијетих закона.

“Стратегија реформе јавне управе у Црној Гори има за циљ модернизовати нашу владу поједностављивањем бирократских процеса, стварањем услова за пружање политика, програма и услуга усмјерених на човјека, оснаживањем људских потенцијала, распоређивањем правих људи на правим мјестима, али и убризгавањем знања и праксе из приватног сектора у јавну управу”, истакла је министарка Срзентић.

Она је на министарском панелу говорила о промјени културе размишљања и креирања политика у јавној управи у Црној Гори, и како је Стратегија реформе јавне управе одговор тима Министарства на то како ће се нови технички, организациони и услужни концепт Владе примијенити у пракси са циљем постизања најбољих резултата у јавној управи, али и у цјелокупном процесу дигиталне трансформације.

Коментаришући ситуацију високоруководног кадра у министарствима, и како осигурати већи ниво професионализма, стабилност и интегритет топ менаџера, министарка Срзентић истиче да су измјене Закона о државним службеницима и намјештеницима, које су услиједиле на почетку мандата Владе, донијеле и неке позитивне ефекте, а у претходном периоду се много радило на унапријеђењу оквира компетенција за високе позиције, оснаживању јавних службеника кроз бројне програме едукације и сарадње и кроз успостављање Дигиталне академије, која ће ускоро бити доступна јавним службеницима, али и осталим релевантним актерима.

“Наш тим је вриједно радио на поједностављивању процедура приликом пријава на кокурсе у јавној управи, смањењу броја докумената које су кандидати морали да поднесу, а с тим у вези спровели смо и отворене позиве за вршиоце дужности директора директората и надоградили оквир за процјену компетенција на основу позитивних европских пракси, са фокусом на лидерство, резултате, тимски рад и иновације. Све ово је довело до раста од 54 одсто у просјечном броју кандидата који се пријављују на огласе и конкурсе јавне управе у односу на претходни период, а посебно наглашавамо већи проценат кандидата који се по први пут јављају на огласе јавне управе” истиче Срзентић.

На министарској панел дискусији на СИГМА конференцији, панелисти су, осим министарке Срзентић, били и министарка Марија Обрадовић из Србије, министар Адмирим Алити из Сјеверне Македоније, министар Јосип Грубеша из Босне и Херцеговине, министарка Elisa Spiropalи из Албаније и Bardhyl Dobru, помоћник министра у косовској Влади. Панелисти су говорили о статусу реформи у својим земљама, констатовали одређене напретке, те представили планове. Сагласни су у мишљењу да је пандемија у значајној мјери промијенила начин размишљања у јавним управама, те показала значај дигитализације и коришћења иновативних технолошких решења у јавној управи. Упоредни преглед је показао да све земље региона раде на унапређењу услуга јавне управе, посебно у дијелу дигитализације и еУслуга.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?