Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарство капиталних инвестиција предало тужилаштву двије нове информације о могућем постајању кривичних дјела

Објављено: 14.03.2022. 11:57 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Одјељење за борбу против корупције Министарства капиталних инвестиција доставило је вршитељки дужности Врховног државног тужиоца г-ђи Маји Јовановић двије информације о сумњама о постојању кривичних дјела. 

Ministarstvo kapitalnih investicija predalo tužilaštvu dvije nove informacije o  mogućem postajanju krivičnih djela

Прва Информација предата 4. марта ове године ВДТ-у односи се на основане сумње о постојању кривичних дјела у продуженом трајању, злоупотреби службеног положаја и несавјесном раду у служби бившег министра саобраћаја и поморства Османа Нурковића и бившег директора Управе за саобраћај Сава Параче, у вези са реализацијом пројекта изградње тунела „Клисура“ и реконструкције дионице пута Лубнице – Језерине.

Реализација пројекта изградње и реконструкције дионице пута „Лубнице- Језерине“ уговорена је 2.децембра 2016.године за износ од 34.694.804 еура, а након пет година неизвјестан је завршетак овог инфранструктурног пројекта иако ће држава, како је то постало јасно, након промјене претходне извршне власти, морати да плати извођачу Еуро асфалт (БИХ) још најмање 20 милиона еура за додатне трошкове у односу на првобитно уговорену цијену. 

Основано сумњамо да су Осман Нурковић и Саво Парача, у својству, сада бивших, министра саобраћаја, односно, директора Управе за саобраћај, користили свој положај за закључивање и реализацију сложеног инфраструктурног пројекта, иако је од самог почетка реализације посла било јасно да се исти неће и не може успјешно реализовати у уговореним роковима и за уговорен износ средстава, чиме су свјесно и намјерно омогућили наступање штетних последица, а самим тим угрозили јавни интерес.

MKI predalo tužilaštvu dvije nove informacije o  mogućem postajanju krivičnih djela

Такође, основано сумњамо да је Осман Нурковић, у својству бившег министра саобраћаја Владе Црне Горе, у временском раздобљу од краја 2016. до децембра 2020. године, као службено лице у урачунљивом стању и са умишљајем свјесно пропустио да пријави кривично дјело злоупотребе службеног положаја, прописано КЗ Црне Горе, а учињено од стране директора Управе за саобраћај г. Сава Параче, поводом пројектовања и реализације изградње појединих дионица на планираној траси пута Лубнице-Језерине, односно извршених плаћања с тим у вези, а за које је морао знати као вршилац дужности ресорног министра саобраћаја у Влади Црне Горе, као инвеститора пројекта. 

Све то поготово када се има у виду да су иста сазнања од почетка реализације пројекта сачињавана за рачун инвеститора, од стране међународног консултанта ИРД Инжињеринг, са којим је Уговор о пружању наведених услуга закључио управо бивши министар Нурковић.

Друга информација предата је ВДТ-у 11.марта и односи се на сумње о постојању кривичних дјела, повреде равноправности у вршењу привредне дјелатности заинтересованих понуђача, преварних радњи уочи и током организације тендера Црногорског електродистрибутивног система (ЦЕДИС), 2018. и 2019.г, могуће злоупотребе процијењене вриједности тендера и дијела службених овлашћења, а везано за набавку мјерних бројила и извођење радова на реализацији АММ пројекта- проширење треће фазе.

Уговор о набавци роба АММ систем за средњенапонска мјеста, вриједан 2.621.150,4 еура, са урачунатим ПДВ-ом, крајем октобра 2018. године потписали су бивши извршни директор ЦЕДИС-а Зоран Ђукановић и Никола Ковачевић, извршни директор даниловградске фирме Мезон, која је била водећи члан „Konzorcijuma Mezon- Enerdat-S“.

Трошкови инсталације мјерних уређаја на овом јавном тендеру били су значајно скупљи од самих мјерних уређаја, што је просто невјероватно. Независна Комисија ЦЕДИС-а, чији смо Извјештај, такође, прослиједили ВДТ-у је утврдила да није требало потписати Уговор о набавци робе, већ обуставити поступак јавне набавке и расписати два нова тендера, један за набавку робе и други за набавку услуге”.

Други тендер ЦЕДИСА-а оглашен 31.12.2019.године, а који је предмет ове информације, обустављен је годину дана касније 28.12.2020.године.

Одјељење за борбу против корупције МКИ, иначе, за 14 мјесеци рада тужиоцима је доставило укупно 15 информација са документима и конкретним прилозима које указују на могуће постојање кривичних дјела. 

Искрено се надамо да ће нови челници тужилачких организација утицати да се ове наше иницијативе што прије размотре не би ли се зауставила досадашња пракса да извиђаји трају унедоглед или до могуће застаре конкретног кривичног дјела.  

Укупно шест од наведених информација су предате Скупштини Црне Горе. Парламентарцима нијесмо предали посљедње двије информације, али ћемо то врло радо урадити уколико било који посланик искаже, макар декларативно, интересовање за исте.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?