Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Неопходно пронаћи свеобухватно рјешење како би се сачувало Биоградско језеро

У оквиру прве фазе пројекта рехабилитације Биоградског језера јасно су дефинисани проблеми које треба санирати у зони језера, и то - проблем засипања језера еродованим материјалом који доносе Биоградска ријека и Лалев поток; проблем понирања језерских вода кроз серије понора који се налазе по дну језера; и проблем прогресивне ерозије у канјону ријеке Језерштице. У будућности, сваки од њих понаособ, може условити да додје до комплетне девастације овог бисера природе, и његовог трајног губитка. Рјешење уочених проблема треба да буде свеобухватно, јер рјешавање једног од њих, само по себи, није довољно да би се сачувало језеро. То је закључено на презентацији Студије о постојећем стању Биоградског језера и процесима који могу довести до његове трајне девастације, на којој присуствују и представници Делегације Европске уније. 

Neophodno pronaći sveobuhvatno rješenje kako bi se sačuvalo Biogradsko jezero

„Посебно треба имати у виду природу процеса који су актуални на Биоградском језеру, и чињеницу да ефекти климатских промјена постају очигледни, и да се дешавају данас. Процесе којима сведочимо не можемо зауставити, али можемо њима управљати“, поручила је Тамара Брајовић, директорица Директората за природу у МЕППУ.

Пројекат Рехабилитација Биоградског језера је већ годинама један од приоритета у сектору заштите животне средине и један од приоритета на Јединственој листи инфраструктурних пројеката. Међутим, иако је проблем ерозије препознат још прије више од пола вијека и урађен низ студија и анализа, још увијек није направљена свеобухватна анализа која ће сагледати све аспекте и дати предлог даљих корака. Управо је то циљ пројекта Рехабилитација Биоградског језера, фаза И.

Стога, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма је кроз текући ИПА пројекат Подршка у припреми пројеката у сектору животна средина и климатске акције одлучила да заврши прву фазу, односно анализу постојећег стања како би свеобухватним приступом коначно била добијена јасна слика могућих даљих корака.

За потребе реализације Пројекта ангажован је експертски тим кога чине четири локална експерта из области геологије, хидрогеологије, хидрологије и шумарства. Задатак експертског тима је био да се изврши прикупљање и анализу постојеће документације, дефинишу проблеми који могу узроковати губитак Биоградског језера и направи план будућих активности, које би могле довести до трајне заштите овог бисера природе.

За разлику од многих девастираних природних и амбијенталних природних цјелина у Црној Гори, чија је девастација последица антропогеног фактора, могућност трајног губитка Биоградског језера је последица, природних, еволутивних, промјена рељефа, проузрокованих разним ерозионим процесима. Будућа санациона рјешења морају бити усмјерена на природне процесе који владају у Биоградској гори, а да при томе буду у хармонији и складу са природом, како се не би нарушила непоновљивост Биоградског језера. Односно, морају се примијенити крајње креативна и прагматична инжењерска рјешења.

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?