Низ еколошких акција широм Црне Горе поводом Дана планете Земље

Министарство туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, организовало је низ еколошких акција у више црногорских градова поводом 22. априла - Дана планете Земље.

Акције су организоване у сарадњи са Агенцијом за заштиту животне средине, депонијама “Ливаде” и “Можура”, Комуналним предузећем, Општином Тузи и невладиним сектором.

Директор Директората за екологију у Министарству туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Балша Бајагић, казао је да овогодишњи Дан планете Земље са темом “Планета против пластике“, подстиче појединце да предузму конкретне кораке ка смањењу њиховог еколошког отиска.

“Зато смо данас организовањем чишћењем корита Цијевне, мапирањем испуста отпадних вода у Зету, озелењавањем образовних установа у више црногорских градова, уређењем дворишта око Агенције за заштиту животне средине, као и бројним другим акцијама у више црногорских градова, обиљежили овај важан Дан за нашу планету Земљу”, рекао је Бајагић.

Он је подсјетио да је недавно усвојен нови Закон о управљању отпадом, чиме се уређују многа важна питања, укључујући и проблем пластике.

“Једна од кључних мјера које смо увели је забрана стављана на тржиште производа од разградиве пластике, као и одређених пластичних производа за једнократну употребу. Свјесни смо штетних утицаја ових производа на наше воде, животињски свијет и читав екосистем. Закон транспонује најбоље европске праксе, а једна од њих је и Програм проширене одговорности произвиђача, која за циљ има мјере које обезбјеђују да произвођачи, односно увозници производа сносе одговорност у читавом животном вијеку производа које стављају на тржиште”, јасан је Бајагић.

Према његовим ријечима, у Главном граду, као и осталим дјеловима Црне Горе присутан је велики проблем са одлагањем отпадних гума.

“Отпадне гуме представљају озбиљан проблем, нарочито ако дође до њиховог паљења, што драстично нарушава квалитет ваздуха, кроз емисију продуката сагоријевања. Чак и без њиховог паљења, посебно ако су непрописно сакупљене или одложене могу директно или индиректно угрозити људско здравље и животну средину”, објаснио је Бајагић.

Казао је да је обавеза свих да поштују законе и спроводе их ефикасно и досљедно.

“У том циљу, позивамо све грађане и привредне субјекте да се придруже нашим напорима у борби против загађења животне средине. Прихватањем оваквих иницијатива, појединци могу допринијети стварању отпорнијег и еколошки свјеснијег свијета, отварајући пут одрживој будућности. Нека Дан планете Земље буде подсјетник да је свака акција важна те да заједно можемо створити позитивне промјене за нашу планету”, порука је Бајагића.

Поводом Дана планете Земље организовано је озелењавање дворишта у неколико школа и вртића широм Црне Горе, укључујући школе "Вуко Јововић" и "Његош" у Даниловграду, Основну школу "Друга основна школа" у Будви, Основну школу "Милан Вуковић" у Херцег Новом, школе "Марко Миљанов" и "Ристо Ратковић" у Бијелом Пољу, Основну школу "Вук Караџић" у Беранама, вртић у склопу Ресурсног центра и вртић "Ђина Врбица" на Забјелу, Подгорица, уз додатне презентације о важности еколошких иницијатива.

Министарство туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера у едукативном центру Центра за заштиту и проучавање птица, организовало је и радионице за дјецу из Основне школе „Вуко Јововић“ из Даниловграда и Основне школе „Милорад Муса Бурзан“ из Подгорице на тему “Корисни микроорганизми и њихова употреба у третману пречишћавања вода на примјеру ријеке Зете (ЕМ Технологија)”.

Директорица Директората за климатске промјене и заштиту природе у Министарству туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Тамара Брајовић, казала је да је организован еколошки час о заштити природе и заштићеним подручјима, а све у циљу позива младима да више него икада чују и пренесу другима колико је важно да схватимо да смо у ери гдје планети више него икад треба помоћ свих нас.

„Са свих страна добијамо велики број информација стручњака да је планета угрожена ии да се морамо другачије односити према планети и схватити да сваки појединац много може да пружи. У том контексту смо данас овдје у простору Центра за заститу и проучавање птица и представником фирме ЕМЦГ Борисом Јабучанином, који ће дјецу да научи како да праве специјално осмишљене кугле, које садрже живе микроорганизме, који се хране загађујућим материјама, које су, нажалост, присутне у ријеци Зети и на тај начин умањити и неутралисати загађење“, објаснила је Брајовић.

Додала је да је, иако је у питању заштићено подручје, ријека Зета под великим притиском загађења, а човјек јој је највећи непријатељ.

„Јако је важно да локалне заједнице схвате колико заштићена подручја нису ограничење, него могућност и огроман потенцијал. То не значи само да не можемо ништа радити у заштићеном подручју, него коришћењу тог дивног ресурса природе треба приступати на другачији начин“, рекла је Брајовић.

Након заједничког прављења кугли, сви заједно су бацили кугле у ријеку Зету, са намјером да је очисте од свега што јој не припада.

Директор Агенције за заштиту животне средине, Милан Газдић, указао је да су отпадне гуме велики проблем у Црној Гори и да је данас око 300 гума из заштићеног подручја Цијевне депоновано на Депонију "Можура".

"Ово је само једна од акција које данас реализујемо широм Црне Горе. Имамо велики број едукација у школама, неколико акција садње садница и неколико акција чишћења. Такође, једна од акција је мапирање нелегалних испуста у ријеку Зету. На овај начин желимо да укажемо грађанима како треба да се опходимо према природи. Све ове акције воде ка угоднијем и љепшем животу свих грађана Црне Горе", поручио је Газдић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?