Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Новаковић Ђуровић: ЕУ да постави јасну визију проширења и рокове за пријем нових чланица

Објављено: 25.10.2023. 13:35 Аутор: Министарство европских послова

“ЕУ треба да постави јасне рокове за пријем нових чланица и да јасно стави до знања да за земље кандидате не постоје алтернативе за приступање. На тај начин ће се осигурати кредибилитет и јасноц́а процеса проширења”, поручила је министарка екологије, просторног планирања и урбанизма и координаторка радом Министарства европских послова, Ана Новаковић Ђуровић.

Министарка је учествовала на дванаестом годишњем Форуму ЕУ Стратегије за Дунавски регион који је одржан на Брду код Крања, у Словенији. У оквиру Форума, министарка је, такође учествовала на Панелу на високом нивоу “ЕУ Стратегија за Дунавски регион и процес проширења ЕУ”.

“Влада Црне Горе је фокусирана на спровођење текуц́их реформи које ц́е резултирати бољим квалитетом живота свих наших грађана. У том правцу, снажан нагласак стављамо на заштиту животне средине и борбу против климатских промјена. Посвец́ени смо спровођењу међународних мјера које ц́е Црну Гору брендирати као истински еколошку државу, у складу са нашим Уставом и одлучни да наставимо да развијамо нашу земљу у складу са принципима зелене економије, чисте енергије и заштите животне средине”, казала је Новаковић Ђуровић.BledНа састанку министара држава задужених за спровођење Стратегије, Новаковић Ђуровић је истакла да макрорегионалне стратегије играју кључну улогу у процесу проширења ЕУ промовишуц́и регионалну сарадњу, јачање управљања, подстицање улагања у инфраструктуру и јачање регионалне кохезије.

Подсјетила је да је Црна Гора приоритете и циљеве Стратегије уградила у своје националне политике и планове, као и да су домаће стратегије усклађене са циљевима Стратегије.

Стратегија подстиче зелену и дигиталну транзицију у Црној Гори омогуц́авајуц́и усклађивање са стандардима и политикама ЕУ. Њена примјена пружа могуц́ности Црној Гори да унаприједи своје еколошке прописе, инвестира у обновљиве изворе енергије и зелену инфраструктуру, развија дигиталну инфраструктуру и системе е-управе, промовишуц́и економски раст, одрживост животне средине и дигитализацију, казала је она.

Она је поручила да одрживи економски развој у великој мјери зависи од улагања у инфраструктурне пројекте који се односе на транспорт, енергију и заштиту животне средине, те да је кључни аспект за то адекватно и предвидиво финансирање које укључује и земље приступнице на равноправној основи.

Bled

Говорећи о потреби да се и сама ЕУ припреми за нова проширења, министарка је казала да је важно да процес приступања и у наредном периоду буде заснован на индивидуалним заслугама и постигнућима сваке од држава. Истакла је да је важно створити услове за постепену, али брзу интеграцију у различитим секторским областима, омогућити земљама кандидатима да учествују на јединственом тржишту ЕУ, да имају приступ структурним фондовима ЕУ и да имају приступ механизмима прилагођавања климатским промјенама, укључујуц́и финансијски инструменти Европског зеленог договора.

На Форуму су, осим представника Европске комисије, уцествовали представници влада Мађарске, СР Њемачке, Чешке, Хрватске, Бугарске, Босне и Херцеговине, Аустрије, Словеније, Словачке, Србије, Румуније, Украјине, Молдавије и Црне Горе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?