Одржан 16. састанак Подобора за економска и финансијска питања и статистику између Европске уније и Црне Горе

Објављено: 16.11.2023. 16:13 Аутор: Министарство европских послова

Црна Гора неће само остати на свом путу, већ ће интензивирати напоре и реформе у свим областима, фокусирати се на изградњу консензуса о главним питањима са посебним акцентом на владавину права и економско управљање, истакнуто је на 16. састанку Подобора између Европске уније и Црне Горе за економска и финансијска питања и статистику одржан је данас у Подгорици.

Охрабрени смо порукама које смо добили са највиших адреса ЕУ које заиста потврђују да су врата ЕУ за Црну Гору отворена, можда сада више него икада, посебно имајући у виду да имамо нову Владу која ће показати пуну, неподијељену пажњу према обавезама ЕУ, поручила је министарка европских послова Маида Горчевић.

Она је указала да састанак Пододбора за економска и финансијска питања и статистику одмах након годишњег Извјештаја ЕК о Црној Гори ствара солидну платформу за свеобухватну дискусију и омогућава нам да се на прави начин информишемо о свим реализованим активностима, али и да разјаснимо предстојеће приоритете.

Наш економски приоритет за наредни период свакако представља пуно спровођење програма „Европа Сад 2“, који ће кроз побољшање економских и фискалних параметара поставити јасан пут ка свјетлијој и здравијој економској будућности. То ће се првенствено снажно одразити на стабилизацију јавних финансија и економску диверзификацију, што ће резултирати далеко бољим рејтингом у наредном Извјештају ЕК, нагласила је министарка Горчевић.

Министарка се осврнула на остварени напредак и преостале обавезе у поглављу 17 – Економска и монетарна политика, 18 – Статистика, 32 – Финансијски надзор и 33 – Финансијске и буџетске одредбе.

Састанком су копредсједавале државна секретарка у Министарству финансија Бојана Бошковић и Синди ван ден Богерт, замјеница шефа Јединице за Црну Гору и Србију у Генералној дирекцији за сусједство и преговоре о проширењу Европске комисије (DG NEAR).

Poddodbor2

Замјеница шефа Јединице за Црну Гору и Србију у DG NEAR ван ден Богерт истакала је да је процес проширења високо на агенди ЕУ и да Црна Гора треба да искористи замах да убрза реформе и подстакне процес приступања. Она је истакла важност новог Плана раста за Западни Балкан који је осмишљен да се западни Балкан приближи ЕУ подстицањем суштинских реформи и подршком земљама Западног Балкана у циљу већег развоја њихове економије. ЕУ жели да види реформе у црногорским институцијама и подржава Црну Гору да се фокусира на изградњу консензуса о најбитнијим питањима,на испуњавање привремених мјерила у поглављима 23 и 24 као кључном услову за напредак.

Државна секретарка Бошковић је истакала да је одлично да нова Влада крене са новим пакетом проширења, који укључује не само Извјештај о земљи, већ и Нови план раста за западни Балкан.

„Препоруке у Извјештају и приоритети дефинисани Планом раста савршена су полазна основа за педантно и амбициозно планирање наших активности у годинама које су пред нама. Већ се интензивно припремамо за имплементацију ових препорука и наш будући рад ће бити усмјерен на испуњавање приоритета постављених Планом и Извјештајем, као и препорукама са овог састанка Пододбора и Заједничким закључцима Министарског дијалога”, рекла је Бојана Бошковић.

Шеф Јединице за земље кандидате и потенцијалне кандидате у DG ECFIN Уве Штам је оцијенио позитивним економска кретања у протеклој години, посебно имајући у виду економски раст, све већи прилив странаца и добру туристичку сезону, али је указао на потребу стратешког разматрања и фокуса на одрживост црногорске економије и могуће ризике. Питање од највећег интереса и значаја су, како је указао, јавне финансије, стога је важно усмјерити напоре ка осмишљавању добре и кредибилне фискалне стратегије која ће адресирати могуће ризике, дати подстицај именовању чланова Фискалног савјета, те поновио подршку Европске комисије у том смјеру.

Видео материјал (уводна обраћања и покривалице), као и фотографије, можете преузети са линка у наставку:


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?