Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак с представницима албанских институција поводом ерозије на Ади Бојани

На предлог НВО Регионална развојна агенција/Улцињ бизнис асоцијација, а у организацији Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма јуче је одржан иницијални састанак с представницима албанских институција поводом заједничког рјешавања питања ерозије плажа у прекограничном ширем подручју ријеке Бојане, с фокусом на Аду Бојану. На састанку који је одржан у просторијама Општине Улцињ присуствовали су с албанске стране директор заштићених подручја у регији Скадра, Агим Дарда, директорица сектора за животну средину Министарства инфраструктуре и енергије, Дјана Бејко, директорица за животну средине из Општине Скадар, Аида Кирјо, координатор Форума за Скадарско језеро, Атрида Феркети и предавач на Универзитету у Скадру , Ервис Кримби, док су са црногорске стране учествовали представници Министарства – Директората за природу Тамара Брајовић, Ивана Стојановић, Дина Скареп , Ђурђина Булатовић, Милица Рудић, ЈП Морско добро, Светко Жижек и Дијана Дошљак, Општине Улцињ, Ардијан Мавриq и НВО РДА/УБА Џелал Хоџић и Елвир Зечевић.

На састанку су размијењене информације о тренутном стању, спроведеним активностима у обије земље на питањима ерозије плажа, посебно оних у прекограничном подручју, као и констатован значајни недостатак података релевантних за мониторинг стања подручја и плажа и предлагања ефикасних рјешења. Стога је закључено да би успостављање заједничког прикупљања података односно мониторинга процеса у овом подручју допринијело усаглашавању заједничких мјера санације. Констатовано је да би такав мониторинг требао бити континуиран као и да би након почетне пројектне подршке та врста мјерења требало да прерасту у редовне националне активности. То подразумијева и развој капацитета националних административних и стручних инстутуција, набавку опреме и професионално усавршавање, као и ажурирање и боље спровођење постојећих заједничких планова и споразума.

Као предуслов за дефинисање заједничког мониторинга, на основу већ предложених мјерења у извјештају италијанских стручњака које је Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма претходно ахнгажовало кроз ИПА пројекат за стручну подршку за ова питања, усаглашена је потреба формирања заједничке стручне радне групе која би се бавила дефинисањем заједничког надзорног мониторинга, мјера и активности за питања ерозије прекограничног обалног подручја, као и евентуално другим питањима за одрживи развој овог подручја. Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма је преузело обавезу да спроведе процедуру и нађе најбоље рјешење за формирање таквог заједничког тијела, као и за координацију именовања чланова тог тијела за обије стране. На тај начин би се обезбиједила подлога за заједничко аплицирања за средства, као што су ЕУ донаторска средства (ИПА, Интеррег итд) и Глобални фонд за животну средину (ГЕФ) или Зелени климатски фонд (ГЦФ).

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?