Одржана едукација царинских службеника о новим прописима из области здравља биља

Објављено: 15.02.2024. 13:32 Аутор: УБХВФП

Узимајући у обзир да је сарадња са надлежним царинским службама једна од важних карика у ланцу контроле увоза биља, биљних производа и објеката под надзором, у организацији Марије Антељ из Одсјека за обуке и праћење стручног усавршавања Управе царина, Одсјек за здравствену заштиту биља Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове одржао је едукацију надлежних царинских инспектора о новим прописима из области здравља биља.

Едукација је одржана 13. фебруара 2024. године у просторијама Управе царина.

Акценат едукације је дат на увоз роба које до сада нису биле предмет контроле фитосанитарних инспектора са аспекта ризика за здравље биља, као што су машине и возила који се употребљавају у пољопривреди или шумарству, а које су већ коришћене у ове сврхе. Наиме, у складу са новим режимом здравља биља у Европској унији, Регулативом (ЕУ) 2019/2072 је прописано да наведене врсте роба мора да прати фитосанитарни сертификат којим се потврђује да су машине и возила очишћени и слободни од земље и остатака биља, како би се спријечило евентуално уношење опасних карантински штетних организама на територију Европске уније. Наведена Регулатива је пренешена и у црногорски пропис Листе штетних организама биља, биљних производа и објеката под надзором („Сл.лист ЦГ, бр.111/2023), као обавеза на путу придруживања Европској Унији и у циљу заштите територије Црне Горе од уношења веома штетних карантинских организама.

На едукацији је истакнуто да се захтјеви за увоз биља, биљних производа и објеката под надзором не могу посматрати сами за себе, већ се морају истовремено пратити и њихове тарифне ознаке и држава поријекла. С тим у вези договорено је да се у циљу имплементације нових прописа организује састанак и са надлежним сектором Управе царина који је задужен за царинску тарифу како би се списак роба са одговарајућим царинским тарифама које подлијежу фитосанитарној контроли додатно ускладио.

Једна од веома важних фитосанитарних мјера ради спречавања уношења опасних карантинских штетних организама је забрана уношења веома ризичног биља, што је прописано Листом ИИИ.А. Дио И прописа Листе штетних организама биља, биљних производа и објеката под надзором („Сл.лист ЦГ, бр.111/2023) у складу са Регулативом (ЕУ) 2019/2072 и Правилником о фитосанитарним мјерама за уношење биља и биљних производа који представљају неприхватљив ризик од штетних организама ("Сл. лист ЦГ", бр. 135/2022, 32/2023, 56/2023, 84/2023 и 111/2023) у складу са Регулативом (ЕУ) 2018/2019, с тим да су у прописима и националне прелазне одредбе како се не би стварале трговинске баријере између чланица ЦЕФТА споразума.

Одсјек за здравствену заштиту биља је додатно апеловао на царинске инспекторе да приликом контроле узму у обзир и ризик од илегалног уношења биља, биљних производа и објеката под надзором са акцентом на сјемена и пестициде путем путничког саобраћаја. Акценат је дат и на контролу уношења биља и биљних производа у складу са чланом 5 Правилника о ближим условима за унос пошиљки производа животињског поријекла и хране за кућне љубимце коју уносе путници као личну пошиљку ("Сл. лист ЦГ", бр. 45/2017 и 66/2023), којим је дефинисана количина биља и биљних производа који се могу уносити у Црну Гору као мале количине за личну потрошњу, ако се користе за неиндустријске или некомерцијалне сврхе или се користе током путовања, под условом да су поријеклом из држава или дијела држава из којих увоз није забрањен.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?