Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Истраживање показало висок степен задовољства социјалних радника Системом е-Социјала

Објављено: 09.10.2023. 12:45 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Министарство рада и социјалног старања (МРСС) и Канцеларија Програма Уједињених нација за развој (UNDP) у Црној Гори одржали су презентацију и радни састанак под називом ,,ИССС (e-Socijala) - анализа корисничког искуства центара за социјални рад”.

Догађај је отворио министар рада и социјалног старања, Адмир Адровић и стална представница UNDP-а у Црној Гори, Екатерина Паниклова. Поред представника/ца центара за социјални рад, догађају су присуствовали сарадници из МРСС и UNDP.

Истраживање о задовољству запослених у центрима за социјални рад, Информационим системом социјалног старања (ИССС) које је спровело МРСС, показало је да постоји висок степен задовољства системом. Више од двије трећине (66.6%) запослених из центара сматра да је ИССС унаприједио цјелокупни систем социјалне и дјечје заштите, осигурао транспарентност и поштовање закона и подзаконских аката и смањио могућност грешке у раду. Процентуално, 80% запослених задовољно је једноставношћу употребе система, што упућује на то да је креиран с посебном пажњом и с циљем олакшања и унапређења рада стручних радника у центрима. Да се кроз систем лакше долази до прегледа података и информација о сваком кориснику појединачно сматра чак 90% запослених. Више од 68% стручних радника увјерено да је систем допринио бољем квалитету рада запослених, а чак 83,6% сматра да је осигурао већу индивидуалну одговорност у раду.  

Министар Адмир Адровић казао је да је у години када се интезивно ради на новим стратешким документима, укључујући Стратегију социјалне и дјечје заштите и новим законским рјешењима, кључно да постоји квалитетан информациони систем без кога није могућа оптимална примјена законских рјешења у пракси, те да је истраживање које је споведено управо то и потврдило.

Održana prezentacija i radni sastanak „ISSS (E-Socijala) – analiza korisničkog iskustva centara za socijalni rad

Без Система e-Socijala, који је уведен 2015., било би практично немогуће замислити рад центара. Осим што је допринио квалитету рада центара, грађанима је олакшао остваривање права. Дозволите ми да вас подсјетим да је прије увођења Система e-Socijala, четворочлана породица морала прикупити чак 36 докумената из различитих државних институција како би остварила право на материјално обезбјеђење и друга везана права. Потом су периодично, на сваких шест мјесеци, ревизије ради, морали обнављати документацију. Систем сада ради аутоматизовано и то на мјесечној основи, истакао је министар.

Подсјећајући да је пројекат окосница реформе социјалне заштите, стална представница UNDP-а у Црној Гори, Екатерина Паниклова, истакла је да се систем плански и фазно проширује и оптимизује.

Održana prezentacija i radni sastanak „ISSS (E-Socijala) – analiza korisničkog iskustva centara za socijalni rad

Данас видимо колики је напредак постигнут. Томе свједоче и резултати истраживања о задовољству запослених, чији се посао често погрешно посматра само кроз призму материјалних давања, док они свакодневно заправо одлучују и о животним питањима. Та питања укључују родитељска права, старатељство, случајеве насиља, смјештај у породицу, хранитељство и смјештај у установе. Због тога желим да искрено захвалим запосленима у центрима за социјални рад на посвећеном раду и увјерим их да ће UNDP наставити да подржава реформу социјалне заштите, за добробит свих, укључујући старије, лица са инвалидитетом, дјецу, младе у стању социјалне потребе и подршке, поручила је Паниклова.

ИССС, познат и као Социјални картон, односно e-Socijala је капитални пројекат Владе Црне Горе који МРСС реализује у партнерству са UNDP у Црној Гори, а који је омогућио спровођење реформе социјалне и дјечје заштите, с циљем да се грађанима који су у стању потребе и социјално угроженима обезбиједи што квалитетнија социјална заштита.

Систем сада обухвата готово сва права из социјалне и дјечје заштите, укључујући права на материјална давања (19 врста), борачку заштиту и социјалне услуге и одговоран је за преко 200.000 појединачних исплата грађанима мјесечно, односно за око 230 милиона еура годишње.

pod nazivom ,,ISSS (e-Socijala) - analiza korisničkog iskustva centara za socijalni rad”.

У овај комплексан и дугорочни пројекат уложени су значајни ресурси Министарства и UNDP-а, али и бројних државних органа са којима се на аутоматизован начин размјењују подаци. Кроз претходну фазу пројекта рад у центрима је реформисан и модернизован, минимизоване су злоупотребе и остварене уштеде по основу материјалног обезбјеђења.

МРСС и UNDP настављају рад на унапређењу система и реформи социјалне заштите кроз четворогодишњи пројекат e-Socijala и остале облике сарадње.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?