Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одрживи развој у Црној Гори

Објављено: 10.01.2022. 19:00 Аутор: Генерални секретаријат Владе Црне Горе

Вођена опредјелјенјем о успостављању еколошке државе, Црна Гора је међу првим државама региона југоисточне Европе која је успоставила стратешки и институционални оквир за одрживи развој у складу са стандардима развијених земаља Европске уније.

Црна Гора је 2001. године припремила свеобухватни документ „Правци развоја Црне Горе као еколошке државе“ који је представљао национални одговор на циљеве постављене Агендом 21.

Након стабилизације политичких прилика и отварања европске перспективе за земље региона југоисточне Европе, Црна Гора је направила значајан искорак у изградњи националне политике одрживог развоја и успостављању пратећег институционалног оквира.

Влада је 2007. године донијела прву Националну стратегију одрживог развоја Црне Горе (НСОР) за период 2007-2012.

Стратегија је апсорбовала најзначајнија опредјелјенја из националних и европских докумената, а заснивала се на глобално прихваћеним принципима одрживог развоја, дефинисаним кроз Декларацију из Рија и Агенду 21, Декларацију и План имплементације из Јоханесбурга, као и на принципима и циљевима Миленијумске декларације УН-а.

Стратегијом се дефинише одрживи развој Црне Горе утемељен на три стуба одрживог развоја: економски, друштвени развој и заштита животне средине и природни ресурси, за сваки је дефинисана и одговарајућа визија развоја. Поред ове три основне визије НСОР садржи још и етичку (прелазак са централизованог начина одлучивања на преговоре, сарадњу, координирано дјеловање и децентрализацију, спровођење принципа заједништва и солидарности, те поштовање људских права кроз ре-афирмацију права на развој у здравом и правичном окружењу) и културну (неопходност очувања културне разноликости и идентитета).

Влада је донијела пет годишњих извјештаја о степену имплементације НСОР:

  • Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе од 2007. до 2012. године
  • Први извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период април 2007 - март 2008.
  • Други извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период април 2008 - септембар 2009.
  • Трећи годишњи извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период од 1. октобра 2009 до 31. децембра 2010. године
  • Четврти извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период јануар 2011 - децембар 2011.
  • Пети годишњи извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период од 1. јануара до 31. децембра 2012. године

Након петогодишњег периода имплементације удио имплементираних мјера је 53%.

Ревизија НСОР покренута је 2013. године и пратила је закључке и завршна документа Рио+20 самита „Будућност какву желимо“ односно процес израде УН Агенде о одрживом развоју до 2030. године која је усвојена у септембру 2015. године.

Владе је 2016. године донијела Националну стратегију одрживог развоја до 2030. године (НСОР 2030) којом су глобални циљеви одрживог развоја и задаци преведени у националне оквире.

НСОР представља кровну, хоризонталну, и дугорочну развојну стратегију Црне Горе, која се односи на животну средину, економију, људске ресурсе и друштвени капитал. Полазећи од оцјене стања националних ресурса и институционалног уређења које подржава одрживи развој црногорског друштва, као и анализе кључних неодрживих трендова и потреба одрживог развоја до 2030. године, приоритетне теме и стратешки циљеви одрживог развоја Црне Горе, са припадајућим мјерама и подмјерама, дефинисане су као одговори на проблеме одрживог развоја Црне Горе, ради унапређења постојећег стања и омогућавања достизања глобалних циљева одрживог развоја.

Црна Гора, као једна од првих држава које су глобалну агенду одрживог развоја превеле у национални оквир је израдила Први добровољни национални извјештај (Voluntary National Review (VNR)) који је у јулу 2016. године представљен на Политичком форуму на високом нивоу у Њујорку гдје је Црна Гора добила позитивне оцјене у погледу примјењене методологије у изради овог дикумента.

У току је израда Другог добровољног националног извјештаја који ће се фокусирати на резултате у имплементацији Циљева одрживог развоја, и то:  4 – образовање, 5 – родна равноправност, 14 – одрживо коришћење мора и морских ресурса, 15 – живот на копну и 17 – партнерством до циљева. За остале циљеве одрживог развоја биће дат краћи преглед напретка и недостатака.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?