- Почетна
Министарство енергетике и рударства ОШ „Владислав Рибникар“ у новом руху: енергетска о...
ОШ „Владислав Рибникар“ у новом руху: енергетска обнова за генерације које долазе

Основна школа „Владислав Рибникар“ у Бијелом Пољу добила је унапријеђене услове за боравак И рад ученика И наставног особља након успјешно окончане енергетске реконструкције објекта, реализоване у оквиру пројекта „Промоција енергетске ефикасности у јавним зградама Црне Горе“ (ПЕЕПБ), који спроводи Министарство енергетике И рударства Црне Горе.

Радови су спроведени кроз Регионални програм енергетске ефикасности за Западни Балкан (РЕЕП), уз финансијску подршку Европске уније И Њемачке развојне банке (КфW), те уз допринос Владе Црне Горе.

Том поводом, министар енергетике и рударства Адмир Шахмановић посјетио је, у присуству министарке просвете, науке и иновација проф.др Анђеле Јакшић- Стојановић, ЈУ ОШ „Владислав Рибникар“ гдје су разговарали са управом и наставницима о значају ове инвестиције за читав град.
Изјава министра енергетике и рударства Адмира Шахмановћа:
Кроз пројекат ПЕЕПБ показујемо да зелена транзиција нису само бројке и стратешки документи, већ конкретна улагања која мијењају свакодневни живот грађана. Посебно нам је важно што се овакви пројекти реализују на сјеверу Црне Горе, гдје улагања у јавну инфраструктуру имају додатну вриједност за локалне заједнице и квалитет живота наших грађана, почев од најмладјих.
Енергетска реконструкција ОШ „Владислав Рибникар“ доноси топлије и пријатније учионице, мање трошкове за енергију и боље услове за ученике и наставнике. То је улагање у нашу дјецу, њихово образовање и будућност заједнице у којој одрастају.
Овдје не стајемо. Наставићемо да унапређујемо јавне објекте широм Црне Горе, јер вјерујемо да свака школа, јавна установа и здравствена установа заслужују да буду сигурнији, енергетски ефикаснији и квалитетнији простори за живот и рад. Управо тако градимо одрживију и одговорнију Црну Гору, корак по корак, од једне до друге локалне заједнице.“
Министарка просвјете, науке и иновација, проф. др Анђела Јакшић-Стојановић, истакла је тим поводом:
Реконструисани објекат ЈУ ОШ ,,Владислав Сл. Рибникар” у Расову у Бијелом Пољу ће обезбиједити много боље и савременије услове за образовање наших ученика и рад наших наставника. Драго ми је што су, у сарадњи са Министарством енергетике и рударства и Министарством јавних радова, али и уз подршку наших међународних партнера, у Бијелом Пољу направљени значајни помаци када је у питању образовна инфраструктура, што нас обавезује да у наредном периоду наставимо истим темпом и новим пројектима обрадујемо грађане Бијелог Поља”.
Реконструкција је обухватила склоп мјера које одговарају стандардима енергетске ефикасности ЕУ. Извршена је структурна санација објекта, укључујући обнову кровних конструкција и хидроизолације те санацију фасаде. У области енергетске ефикасности спроведене су: термоизолација спољних зидова, пода и кровне конструкције, замјена дотрајалих једнокрилних прозора и врата новом високоизолативном столаријом, те модернизација система гријања и хлађења уз прелазак на еколошки прихватљивије изворе енергије. Уграђена је ЛЕД расвјета, а санитарни чворови су реконструисани уз поштовање стандарда приступачности за особе с инвалидитетом.

Завршетак радова на ОШ „Владислав Рибникар“ потврђује да пројекат ПЕЕПБ истовремено дјелује на више локација и испоручује резултате. Заједно са ОШ „Ристо Ратковић“, чији су радови почели у септембру 2025, Бијело Поље сада броји двије потпуно реконструисане школе у оквиру истог кластера.

Пројекат ПЕЕПБ до сада је успјешно завршио реновацију седам школа у Котору, Никшићу, Подгорици, Цетињеу и Бару, с импресивним резултатима:
• Штеде енергије од просјец̀но 59% (3.230 МWх годишње)
• Смањење емисија ЦО₂ за просјец̀но 69% — око 1.400 тона годишње
• Побољање услова учења и рада за око 5.627 ученика и запослених
• Укупна инвестиција у тих седам школа износи око 16,4 милиона еура
Реновиране су: ОШ „Његош“ у Котору, Средња економско-угоститељна школа и зграда Универзитета ДИФ у Никшићу, Гимназија „25. мај“ у Подгорици, ОШ „Ловћески партизански одред“ у Цетињеу, ОШ „Србија“ и ОШ „Југославија“ у Бару те Гимназија и Средња ликовна школа „Петар Лубарда“ на Цетињу.
О пројекту ПЕЕПБ
„Промоција енергетске ефикасности у јавним зградама Црне Горе“ (ПЕЕПБ) пројекат је који Министарство енергетике и рударства Црне Горе спроводи од децембра 2019. године, као дио Регионалног програма енергетске ефикасности за Западни Балкан (РЕЕП). Пројекат финансирају Њемачка развојна банка (КфW) кредитом од 45 милиона еура и Европска унија грантом од 4,785 милиона еура, уз сопствени допринос Црне Горе од 10 милиона еура — укупне вриједности око 60 милиона еура. Циљ пројекта је енергетска реконструкција и модернизација до 20 јавних зграда укупне површине око 80.000 м². Пројекат се планира оконцати до децембра 2027. године, а процјењује се да ће годишње донијети уштеде од око 7.616 МWх енергије и смањење емисија ЦО₂ за око 4.171 тону.
О Регионалном програму енергетске ефикасности (РЕЕП)
Регионални програм енергетске ефикасности на Западном Балкану (РЕЕП) кључни је инструмент Европске уније за зелене инвестиције у региону, покренут 2013. године у сарадњи са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД) и Њемачком развојном банком (КфW). У оквиру програма, 540 јавних зграда широм Западног Балкана биће или су већ обновљене према унапређеним стандардима енергетске ефикасности. Од 2013. године, РЕЕП је генерисао уштеде енергије од 1.220 ГWх годишње и допринио избјегавању емисија од 730.000 тона ЦО₂. РЕЕП је препознат у Економском и инвестиционом плану Европске комисије за Западни Балкан као један од водећих пројеката у оквиру иницијативе „Талас реновирања“ у инвестиционом прозору „Чиста енергија“.
Кадрове и дрон снимак ОШ "Владислав Рибникар" можете преузети са слиједећег линка:

