Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Оштре казне за незаконито пословање

Објављено: 14.07.2023. 12:00 Аутор: Управа прихода и царина

Сектор  за оперативу у области инспекцијског надзора Управе прихода и царина (УПЦ), током љетње туристичке сезоне, појачао је активности на праћењу регуларности пословања пореских обвезника који сезонски обављају дјелатност, са посебним фокусом на угоститељску и трговинску дјелатност.

Пореска инспекција у континуитету прати регуларност пословања пореских обвезника, контролама свеобухватног књиговодства обвезника и провјерама аспеката њиховог пословања, у складу са активностима за сузбијање сиве економије.

За све обвезнике код којих буде утврђено нерегуларно пословање, порески инспектори ће примјењивати оштре казнене мјере, од изрицања прекршајних налога до привремене забране обављања дјелатности и затварања објеката, поштујући основне приниципе у раду Управе прихода и царина - неселективност и нулту стопу толеранције за сиву економију.

Према извјештају о раду од 1. маја до 12. јула ове године, у приморским општинама су интензивиране контроле у дијелу опште пореске регистрације, подношења пореских пријава, евидентирања промета, уплате пазара и пријављивања радника.

У оквиру дјелимичних контрола у приморским општинама, обављене су циљане контроле пореских обвезника, код којих су током прошле године утврђени прекршаји или за које је УПЦ била у сазнању да не евидентирају промет и не издају рачуне корисницима услуга.

Новчане казне 350.000€ и привремено затварање 3 објекта

Током овог извјештајног периода, порески инспектори су извршили 1.018 провјера регуларности пословања обвезника и утврдили неправилности код 74 пореска обвезника. По том основу издата су 103 прекршајна налога, са укупно изреченим новчаним казнама у износу од 350.000 еура.

Задужење по основу новчаних казни износи 282.925 еура, од чега је наплаћено 147.125€ или 52%. Наплата новчаних казни односи се на пореске обвезнике који су прихватили прекршајну одговорност и платили изречене казне у року од 8 дана (умањене за трећину по Закону о прекршајима).

Према овлашћењима из Закона о пореској администрацији, у извјештајном периоду су код 3 пореска обвезника предузете мјере привремене забране обављања дјелатности. Ангажован је већи број инспектора у свим приморским градовима, односно из подручних јединица из цијеле државе, уз постојеће у тим општинама.

Под посебном пажњом

На основу искуства из претходних сезона, посебна пажња је усмјерена на контроле евидентирања промета и остварених прихода код особа које сезонски обављају дјелатност на "отвореном" простору, као што су: плажни барови и издаваоци плажног мобилијара, издаваоци смјештаја, тезге, туристички превоз бродом, рафтинг...

Обављају се и контроле закупаца плажа, с обзиром да је уочена појава да издају плаже у подзакуп трећим лицима и не пријављују приход по том основу, а подзакупци на том простору обављају нерегистровану дјелатност (издаваоци плажног мобилијара, опреме и реквизита за спортске и рекреативне дјелатности).

Инспекцијским надзором се обухватају и порески обвезници, код којих су током прошле године утврђени прекршаји или за које се у сазнању да не евидентирају промет и не издају рачуне корисницима услуга, те обвезници који су ризични са аспекта нередовног и неблаговременог подношења пореских пријава, као и они који имају порески дуг, а нијесу се пријавили за репрограм.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?