Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Почиње експеримент за санацију отпадних вода из Шупље стијене

У сарадњи са компанијама Градир Монтенегро и Тара Ресоурцес, као и Центром за екотоксиколошка испитивања, Министарство екологије је покренуло пројекат рјешавања проблема рудничких вода на подручју рудника Шупља стијена.

Рудничке воде одликују се веома неповољним хемијским саставом - ниској пХ вриједности (3-3,5), као и виским концентрацијама јона гвожђа, мангана и алуминијума. Воде из поменутих рудничких јама истучу на ширем простору данашњег рудника и уливају се Мједенички поток, који се даље улива у ријеку Ћехотину. Појава ових вода на површини последица је вјековног јамског ископавања руде на овим подручју, па умјесто кроз седимент, ове воде истичу из јама и загадјују Мједенички поток, околно земљиште, а онда ријеку Ћехотину.

Уз помоћ стручног консултанта БеиннАнОр Еxплоратион Лтд, Јое Цруммy, осмишљено је идејно рјешење које на одржив и економичан начин може да доведе до побољшања квалитета рудничких вода које, поред тога што утичу на квалитет воде ријеке Ћехотине, утичу и на квалитет околног земљишта које је у контакту са њима.

За потребе пројектовања система за третман вода неопходно је спровести експеримент током којег ће се тестирати различити параметри, услови и конструкциони елементи у цуљу добијања података неопходних за планирање и пројектовање система у пуној величини, а који би требало да доведе до трајног рјешења овог проблема. С тим у вези, данас је отпочела припремна фаза експеримента у ЦЕТИ-ју. Читав експеримент ће пратити стручни тим Центра за екотоксиколошка истраживања, док ће се мјерење свих параметара обављати у специјализованим лабораторијима ове институције која функционише у систему државног еколошког кластера.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?