Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Посјета делегације Министарства капиталних инвестиција Европској агенцији за поморску сигурност

Објављено: 24.02.2022. 09:15 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Имајући у виду да Министарство капиталних инвестиција, односно Директорат за поморски саобраћај и унутрашњу пловидбу спроводи активности на усаглашавању националног законодавства са ЕУ легислативом и међународним конвенцијама, било је неопходно срести се са руководиоцима EMSA-e, како би се размотрили начин и динамика активности које би се спроводиле кроз заједничку сарадњу, имајући у виду прије свега значај досадашње сарадње  и експертизе која је поморској администрацији Црне Горе пружена у виду обука, тренинга, он-лине консултација, израде студија, Гап анализа итд.

С тим у вези, државни секретар Зоран Радуновић, генерална директорица Директората за поморски саобраћај и унутрашњу пловидбу Тања Јановић и  Ана Кусовац, начелница Дирекције за поморску привреду, одржали су састанак, у Лисабону, у Европској агенцији за поморску сигурност (EMSA), са извршном директорицом EMSA-e, г-дјом Мајом Марковчић Костелац са сарадницима.

Током састанка разговарало се о темама из области поморства за које је поморској администрацији Црне Горе потребна помоћ, а коју би EMSA пружила и спровела кроз пројекат IPA II, финансиран од стране Европске Уније.

Такође, састанак је био добра прилика да се у директној комуникацији представе активности које спроводи поморска администрација Црне Горе и у складу са тим предложе будуће активности дефинсане Програмом приступања Црне Горе ЕУ и корективним мјерама предвиђеним као одговор на Извјештај тима IMSAS Audita.

Договорено је да се досадашња сарадња настави, те да ће EMSA пружити пуну подршку и експертизу поморској администрацији Црне Горе, која се односи прије свега на поморску сигурност односно на обавезе Црне Горе као државе заставе , државе луке и обалне државе у дијелу израде техничких правила, заштиту мора од загађења  са поморских објеката, имплементацију конвенција IMO-a, QMS систем, а све у циљу стварања што бољег законодавног оквира, усклађеног са EU директивама и међународним стандардима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?