Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписан Споразум са UNDP-ијем за реализацију пројекта "е-Социјала"

Објављено: 21.11.2022. 11:53 Аутор: министрарство рада и социјалног старања

Министар рада и социјалног старања Адмир Адровић и стална представница UNDP-а у Црној Гори Даниела Гашпарикова, потписали су данас Споразум о сарадњи са UNDP-ијем за реализацију пројекта „е-Социјала“. Овим споразумом Министарство рада и социјалног старања наставља интензивну и успјешну сарадњу са UNDP-ијем, када је развој социјалне политике у питању.

Пројекат “е-Социјала” је стуб даље реформе система социјалне и дјечје заштите, без кога није могуће на оптималан начин заокуржити реформу, нити спровести примјену законских прописа, како би се на најбољи начин системски одговорило на потребе грађана у стању социјалне потребе.  Систем, који већ сада пружа услуге за близу 200. 000 корисника, уз многобројне постављене контроле, не дозвољава импровизације и могућност злоупотребе.

Пројекат “е-Социјала” подразумијева даљи наставак сарадње на унапређењу система социјалне и дјечје заштите, а све у циљу већег степена задовољства свих грађанки и грађана, а прије свега оних најугроженијих којима је помоћ и подршка најпотребнија. Уз велики труд и ентузијазам Министарства рада и социјалног старања и истинску посвећеност UNDP-а, у којем видимо нашег искреног партнера, радићемо интензивно на изградњи бољег и праведнијег друштва, у којем неће и не смије бити запостављених или  занемарених, казао је министар Адмир Адровић.

Циљ нам је да подршку и помоћ пружимо онима којима је најпотребнија, како би смањили број оних који су у ризику од сиромаштва, а надамо се и потпуно искоријенили сиромаштво у Црној Гори, додао је министар Адровић.

Стална представница UNDP-а у Црној Гори Даниела Гашпарикова казала је да ће се кроз пројекат обезбиједити подаци за информисано доношење одлука, што ће допринијети и напретку Црне Горе према социјалној агенди Европске уније. Навела је да је важно разумјети да је систем социјалне заштите само дио рјешења, те да други државни ресори треба да обезбиједе квалитетно образовање, здравствену заштиту, предуслове за запослење, и слично. Систем социјалне заштите је ту да подржи оне, који за тим имају привремену или трајну потребу, а нијесу у могућности да се сами обезбиједе или је изостала подршка других ресора.

Овај пројекат најрелевантнији је за Центре за социјални рад. Центар је кључни актер и срце система социјалне заштите. Ако срце не куца како треба - комплетан систем социјалне заштите неће функционисати, а они којима је помоћ најпотребнија неће добити правовремену и квалитетну социјалну заштиту, истакла је Гашпарикова.

Обје стране су сагласне да их чека предан рад у годинама које слиједе, како би реформа социјалне заштите испунила свој циљ.

Руковођење пројектом “е-Социјала” је у надлежности Владе Црне Горе, односно Министарства рада и социјалног старања, док се пројекат спроводи са UNDP-ијем, уз снажан ангажман цјелокупног система социјалне заштите. За реализацију овог пројекта опредијељено је око 3,8 милиона еура.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?