Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписан Уговор о кредитирању пројекта ВЕ Гвозд

Објављено: 19.06.2023. 12:41 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ) потписала је са Европском банком за обнову и развој (EBRD) Уговор о кредитном аранжману за потребе финансирања пројекта изградње вјетроелектране „Гвозд“ вриједан 82 милиона еура.

Пројектне активности на изградњи ВЕ „Гвозд“, укупно инсталисане снаге 54,6 MW и очекиване годишње производње од око 150 GWh, обухватају фазну изградњу и пуштање у рад, типских платоа за монтажу вјетроагрегата и темеља на које ће се поставити стубови вјетроагрегата, трансформаторске станице 33/110 kV Гвозд на пројектној локацији, реконструкцију трансформаторске станице 33/110 kV Крново, затим изградњу једноструког далековода 110 kV ТС Гвозд - ТС Крново, дужине 3125 m, као и изградњу једноструког далековода 110 kV ТС Гвозд - ТС Никшић, дужине 14730 и реконструкцију трансформаторске станице 35/110 kV Никшић.

Уговор су потписали предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић и извршни директор Никола Ровчанин те Matteo Colangeli, регионални шеф ЕБРД-а за Западни Балкан и  Remon Zakaria, шеф EBRD-а за Црну Гору. Потпис на Уговор ставио је и представник пројектне компаније Green Gvozd Крешимир Чондић.

Предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић је након потписивања Уговора казао да је мото менаџмента „ЕПЦГ ради!“, у потпуности потврђен овим великим пројектом, који ће, инсталисаном снагом од 54,6 MW, годишње производити око 150 GWh електричне енергије.

Производња из обновљивих извора енергије, велика је шанса, не само за ЕПЦГ, већ и државу Црну Гору, за читаво друштво и укупни развој, казао је Ђукановић.

Извршни директор Никола Ровчанин сматра да је изградња ВЕ „Гвозд“, један у низу пројеката које ЕПЦГ реализује, али кључни у мозаику којег Компанија жели да уради у наредних пет-шест година.

Ово је историјски дан за ЕПЦГ, за цијели енергетски систем државе, јер ће формализација ових уговора успоставити темеље даљег енергетског развоја, не само кроз нови вјетропарк, већ и плутајући солар и низ других пројеката, истакао је Ровчанин.

Изградња ВЕ „Гвозд“ и потребне инфраструктуре за прикључење на електроенергетски систем Црне Горе у потпуности ће се финансирати из кредитних средстава без предвиђеног учешћа инвеститора, уз одговарајући грејс период током изградње тако да ће у суштини пројекат сам себе отплаћивати.

Remon Zakarija, шеф EBRD  за Црну Гору, каже да ће ВЕ „Гвозд“ и заиста бити преокрет у развоју Компаније, јер се ради о изградњи прве вјетроелектране ЕПЦГ те највећој инвестицији у посљедњих 40 година, када је енергетски систем у питању. Када ВЕ „Гвозд“ буде у функцији, задовољаваће енергетске потребе за око 25 хиљада домаћинстава, смањити гасове са ефектом стаклене баште за 104 хиљаде тона, што је еквивалентно штетним гасовима које испуштају 62 хиљаде аутомобила, тако да су ефекти корисности огромни“, казао је Зекарија.

Извршни директор Green GvozdКрешимир Чондић изразио је задовољство чињеницом да је ова компанија, заједно са EBRD, градила ВЕ „Крново“, 2017. године, те да је сада ангажована и на изради ВЕ „Гвозд.

„Почетком јула очекујемо расписивање тендера за „баланс оф план“, односно грађевинске и инфраструктурне радове, до краја године закључивање тендера за далеководе и трафо станице, наредне 2024. године за завршетак свих радова те 2025. почетак рада ВЕ Гвозд“, казао је Чондрић.

Уговору о кредиту за потребе финансирања пројекта изградње вјетроелектране „Гвозд“ претходило је потписивање Анекса 8 Уговора о закупу земљишта и изградњи вјетроелектране (између Владе Црне Горе и Крново Green Energy-a) и Уговора о регулисању права и обавеза, који је поред извршног директора ЕПЦГ Николе Ровчанина и директроа ИВИЦОМ-а Крешимира Чондрића, потписао и мр Ервин Ибрахимовић, потпредсједник Владе за регионални развој и министар Министарства капиталних инвестиција.    

Potpisan Ugovor o kreditiranju projekta VE Gvozd

Министар Ервин Ибрахимовић је казао да су држава и ресор капиталних инвестиција, на чијем је челу, дали снажну подршку овом пројекту:

Свјесни смо потенцијала обновљивих извора енергије и потребе за изградњом нових енергетских капацитета. Препознали смо неопходност улагања у обновљиве изворе енергије и ово је само један дио планираних активности које се требају и морају спровести ако мислимо да оправдамо епитет еколошке државе. Сматрам да је ово један од најбољих резултата рада МКИ и Владе у овом мандату, из области енергетике, а урађено је доста тога у претходном периоду. Колики је значај овог пројекта, говори и податак да је ово, након 1982. године, први производни капацитет у власништву државе. Фокус државе мора бити на развоју оваквих и сличних пројеката и на томе  ће министарство капиталних инвестиција и у наредном периоду интезивно радити, истакао је Ибрахимовић.  

ВЕ „Гвозд“ требало би да буде изграђена за 18 мјесеци од дана почетка радова.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?