- Влада Црне Горе
Потпредсједник Бечић са делегацијом Одбора за борб...
Потпредсједник Бечић са делегацијом Одбора за борбу против тероризма Парламентарне скупштине ОЕБС-а

Потпредсједник Владе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику Алекса Бечић састао се са делегацијом Одбора за борбу против тероризма (CCT) Парламентарне скупштине ОЕБС-а, коју је предводио предсједник Одбора Камил Ајдин.
Бечић је изразио задовољство због реализације посјете у тренутку када Црна Гора, како је истакао, остварује запажене резултате, нагласивши да је сарадња са Парламентарном скупштином ОЕБС-а била на високом нивоу и током његовог мандата на мјесту предсједника Скупштине.
Он је истакао да Црна Гора у мандату ове Владе континуирано испоручује резултате у односу на два кључна приоритета: интензивирање европског пута и одлучна борба против свих облика криминала.
“Реформски се дјелује из више праваца. Систем се модернизује и дигитализује, интероперабилност је значајно унапријеђена, набавља се савремена опрема, спроводи се кадровска реформа отварањем врата за младе људе, мотивацијом професионалаца и чишћењем недозвољених утицаја, а све са циљем оздрављења и изградње јаког, отпорног и професионалног сектора безбједности“, поручио је Бечић.
Имајући у виду транснационалну компоненту, непредвидивост тог облика криминала, изазове дигиталног свијета и вјештачке интелигенције, борба против тероризма и екстремизма један је од националних приоритета, саопштио је Бечић, уз нагласак да је листа националних приоритета у борби против криминала у мандату овог сектора безбједности проширена на еколошки криминалитет, уз иницијативу Бироа за оперативну координацију да у наредном периоду и хибридно дјеловање буде дио исте.
Стратегија за борбу против насилног екстремизма налази се у завршној фази израде у координацији са ЕК. Правни оквир је у овој области у значајној мјери усаглашен са правном тековином ЕУ. На националном нивоу имамо формиран међуресорни оперативни тим који се бави овом проблематиком, а ангажманом Бироа за оперативну координацију и радног тима ради се на успостављању националне “watch” листе у ком правцу је прије неколико недјеља потписан и Споразум између надлежних институција, казао је Бечић.
Он је истакао да су млади у посебном фокусу, имајући у виду њихову изложеност онлине простору и потенцијалним ризицима, те додао да се у том правцу спроводе едукативне активности усмјерене на јачање медијске и дигиталне писмености.
Бечић је указао и на значај међународне сарадње, размјене информација и заједничких операција, као кључних елемената ефикасног одговора на безбједносне пријетње.
Такође, упозорио је на изазове које доноси убрзани технолошки развој, нарочито у области вјештачке интелигенције.
Наш циљ је да развијамо дигиталне капацитете државе и обезбиједимо да технологија буде алат превенције, а не средство пријетње, поручио је Бечић.
Предсједник Одбора за борбу против тероризма ПС ОЕБС-а Камил Ајдин захвалио је на пријему и издвојеном времену, истичући да је упознат са безбједносном ситуацијом у Црној Гори и резултатима који се постижу.
Похвалио је рад Владе Црне Горе када су у питању напори уложени у превенцију радикализације младих и насилног екстремизма, као и борбу против свих видова организованог криминала.
Говорећи о раду Парламентарне скупштине ОЕБС-а, Ајдин је подсјетио да ово тијело окупља 323 члана из 57 држава, док Одбор за борбу против тероризма чини 13 чланова из 12 земаља, са кључном мисијом јачања сарадње, размјене мишљења и упућивања конструктивних препорука.
Он је изразио забринутост због растућих изазова радикализације, посебно међу младима, као и злоупотребе савремених комуникационих технологија од стране терористичких и криминалних структура.
Саговорници су се осврнули и на организацију „Школског дијалога“, који се ове године одржава на Цетињу, а чији је домаћин Црна Гора, док је претходни одржан у Италији.
Ајдин је истакао да овај догађај окупља парламентарце и представнике међународних организација, са циљем бољег разумијевања механизама путем којих су млади изложени утицајима радикализације, као и дефинисања адекватних превентивних одговора.

