Потпредсједник Владе Ивановић на сједници AFET-a: Црна Гора остаје најнапреднији кандидат и кредибилан партнер на европском путу

Потпредсједник Владе Црне Горе за вањске и европске послове др Филип Ивановић обратио се члановима Одбора за спољне послове Европског парламента (AFET), гдје је представио кључне резултате и реформске искораке које је Црна Гора остварила у протеклом периоду на путу ка пуноправном чланству у Европској унији.

У свом излагању, потпредсједник Ивановић је истакао да Црна Гора остаје најнапреднија земља кандидат нагласивши да је европски пут Црне Горе институционално и политички приоритет, који ужива широку подршку у парламенту, међу политичким актерима, и што је посебно значајно, међу више од 80% грађана.

Наша посвећеност ЕУ интеграцијама није реторичка, већ дубоко укоријењена у јавном консензусу и препозната као стратешка оријентација државе. Реформе које спроводимо нису формалне, већ суштинске, и када је ријеч о владавини права, и када је ријеч о функционисању институција, казао је Ивановић.

Он је подсјетио да су у претходним мјесецима остварени значајни резултати у областима поглавља 23 и 24, укључујући усвајање приједлога уставне промјене којом се министар правде изузима из састава Судског савјета, што је био један од кључних захтјева Европске комисије. Такође је нагласио да су затворена три додатна преговарачка поглавља.

Говорећи о вањскополитичким приоритетима, Ивановић је истакао да Црна Гора, као поуздан НАТО савезник, активно јача отпорност на дезинформације и страна мијешања кроз инвестирање у сајбер безбједност, медијску писменост и грађанско образовање. У том контексту посебно је поменуто успостављање Регионалног центра за сајбер безбједност у Подгорици, у сарадњи са Француском и Словенијом.

У наставку сједнице, бројни чланови Европског парламента изразили су снажну подршку Црној Гори и њеном реформском курсу, посебно наглашавајући брзину и озбиљност којом се спроводе кључне промјене.

Словеначки посланик и извјестилац Европског парламента за Црну Гору, Марјан Шарец похвалио је реформски искорак Црне Горе и указао да су промјене резултат политичке воље и одговорности унутар владајуће коалиције. Посебно је истакао значај чињенице да, и поред изражене политичке поларизације и активне опозиције, у Црној Гори постоји дијалог који води ка резултатима. Поздравио је консултације са Венецијанском комисијом у вези са уставним промјенама, што је оцијенио као позитиван примјер институционалне културе. Такође се осврнуо на потребу за усклађивањем термина локалних избора, важност медијског плурализма и слободе изражавања, те транспарентност међународних споразума, укључујући онај са Уједињеним Арапским Емиратима.

Аустријски посланик Раинхард Лопатка изразио је задовољство постигнутим реформама и поручио да је охрабрујуће што чак 80% грађана Црне Горе подржава приступање ЕУ. Упутио је питање о правосуђу, конкретно о могућим изазовима у имплементацији препорука Европске комисије у том сектору. Његова оцјена била је да је Црна Гора направила озбиљан помак, а да је обавеза свих европских институција да ту посвећеност препознају и додатно подрже.

На сједници су учешће узели и бројни посланици Европског парламента који су упутили коментаре и питања, међу којима су: Михаел Гахлер (Њемачка), Начо Санчез Амор (Шпанија), Антонио Тангер Кореа (Португалија), Штефан-Данијел Стурза (Румунија), Владимир Пребилич (Словенија), Александар Сел (Њемачка), Томас Вајц (Аустрија), Цветелина Пенкова (Бугарска), Жељана Зовко (Хрватска), Давор Иво Штир (Хрватска) и Томислав Сокол (Хрватска). Њихове поруке биле су претежно похвалне, уз изражену снажну подршку европском путу Црне Горе, али и уз наглашавање значаја наставка реформи у областима владавине права, правосуђа, слободе медија и транспарентности у законодавном и институционалном оквиру.

У закључку, потпредсједник Ивановић је поручио: 

Црна Гора не доживљава чланство у ЕУ као награду, већ као логичан исход заједничке визије стабилне, отпорне и интегрисане Европе. Наш циљ је јасан – да 2028. године постанемо 28. чланица Европске уније. Захваљујем на вашој подршци и повјерењу које ћемо оправдати одговорним и досљедним дјеловањем.

Filip Ivanović pred poslanicima spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta (AFET)


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?